Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Bo težko, a ni nemogoče

Medalja Ane Petrušić je na evropskem prvenstvu v švicarskem Montreuxu prinesla dodatno energijo v slovensko reprezentanco. Opogumljen z dosežkom mlajše kolegice bo poskušal po enaki poti zakorakati Jure Pantar, ki zastopa Slovenijo v 13239191_10209912216304295_8221737638695315511_nkategoriji do 63 kilogramov. Po mnenju strokovnjakov evropske taekwondo zveze je Jure eden izmed tistih posameznikov, ki lahko posežejo po visokem mestu. A je kljub temu pred njim zahtevna in težka naloga. Žreb je osmemu nosilcu v prvem krogu namenil Grka Vlasiosa Petropoulosa. Če bo zanj razplet dogodkov ugoden, bo njegov drugi nasprotnik ali Rus Arman Irgaliev, ali Slovak Daniel Lefkovits. Nato pa, če bo ugnal nasprotnika v drugem krogu, čaka Jureta v četrtfinalu stari znanec, Belgijec Jaouad Achab.

KATEGORIJE DRUGEGA TEKMOVALNEGA DNE13226700_10209911530327146_8288734131982705533_n

ŽENSKE -53 kg in -57 kg / MOŠKI -63 kg in -68 kg

Ženske, kategorija do 53 kg

* Udeležba: 25 tekmovalk iz 23 držav

* Najboljše na EP 2014 (BAKU): prvo mesto: Ana Zaninović (Hrv), drugo mesto: Yekaterina Kim (Rus), tretje mesto: Suvi Mikkonen (Fin), Floriane Liborio (Fra).

* Najvišji položaj na svetovni lestvici: Ana Zaninović (Hrv) drugo mesto.

* Skozi Predsednikov pokal so se na EP uvrstile: Floriane Liborio (Fra), Charlie Maddock (Gbr), Ekaterina Kim (Rus) in Patimat Abakarova (Aze).

* Največ medalj v letu 2016: V prvih petih mesecih leta 2016 je Rusinja Ekaterina Kim prišla do treh medalj. Vse je osvojila v kategoriji do 53 kg. Na OP Nizozemske je bila druga, na OP Belgije in Predsedniškem pokalu pa tretja.

* Kaj bomo videli

Nekoliko izstopa osem bork. Polovica med njimi, kandidira, glede na minule rezultate, za zlato medaljo. Na vrhu liste so Hrvatica Ana Zaninović, Francozinja Floriane Liborio, Rusinja Ekaterina Kim in Azerbajdžanka Patimat Abakarova .

04c8b3b1-d547-42bb-806e-10f9571522c8Zaninovićeva, ki se je na OI kvalificirala skozi svetovno lestvico, je aktualna evropska prvakinja. Na lanskem svetovnem prvenstvu je bila tretja. Z evropskih prvenstev ima še eno medaljo. Leta 2012 je bila druga v Manchestru. Liborio je številka štiri svetovnega taekwondoja. Je tudi lastnica treh evropskih medalj. Od tega sta dve zlati (St. Petersburg -53kg in Manchester -57kg), ena pa bronasta (Baku -53kg). V glavnem mestu Azerbajdžana je zamudila priložnost za uvrstitev v finale. V polfinalu jo je s 14-2 uničila Rusinja Kimova.

Kimova bo v Montreuxu imela pomembno vlogo. Deveta s svetovne lestvice je bila v Bakuju druga. V finalu je proti Zaninovićevi izgubila s 7:10. V tem letu pa je že prišla do treh medalj. Nazadnje je na Predsednikovem pokalu osvojila bronasto medaljo.

Abakarova, ki se je vseskozi borila v kategoriji do 49 kg, se je končno odločila za zamenjavo kategorije. Azerbajdžanka doslej na EP ni osvajala medalj. Lani je bila tretja na evropskih igrah v Bakuju. Januarja je tekmovala na evropskih kvalifikacijah in se uvrstila na olimpijske igre. Preostale štiri tekmovalke, ki imajo možnosti za osvojitev medalje: Srbkinja Dragana Gladović (8. mesto), Švicarka Manuela Bezzola (13. mesto), Rusinja Tatiana Kudashova (26. mesto) in Angležinja Charlie Maddock (33. mesto).

Ženske, kategorija do 57 kg

* Udeležba: 27 tekmovalk iz 23 držav

* Najboljše na EP 2014 (Baku): prvo mesto: Eva Calvo Gomez (Špa), drugo mesto: Jade Jones (VelBr), tretje mesto: Gunay Finale Ana TijanaAghakishiyeva (Aze), Nikita Glasnović (Šve)

* Najvišji položaj na svetovni lestvici: Jade Jones (GB) prvo mesto

* Skozi Predsednikov pokal so se na EP uvrstile: Indra Craen (Bel), Bruna Vuletić (Hrv), Daria Zhuravleva (Rus), Hatice Kubra Ilgun (Tur)

* Največ medalj v letu 2016: Raheleh Asemani (Bel) ima pet medalj. Najpomembnejša je zlata, ki jo je prejela na olimpijskih kvalifikacijah kot begunka in je nastopala pod zastavo WTF. Pred nekaj tedni je Asemanijeva dobila belgijsko državljanstvo. Zmagala je še na Nizozemskem, druga je bila v Mariboru, tretja pa v Belgiji in Nemčiji. Vedno je tekmovala v kategoriji do 57kg.

* Kaj bomo videli

Lahko gre za najbolj razburljivo žensko kategorijo na evropskem prvenstvu v Montreuxu. Veliko je tekmovalk, ki lahko osvojijo zlato medaljo. Ne gre za naključje, da si je v tej kategoriji pet tekmovalk zagotovilo udeležbo na letošnjih olimpijskih igrah. Štiri med njimi bodo prisotne v Švici. V Rio pa potujejo Jade Jones, Raheleh Asemani, Suvi Mikkonen, Eva Calvo Gomez in Nikita Glasnović.

Jones je številka ena svetovne lestvice. Ta športnica se je izkazala na londonskih olimpijskih igrah. V zbirki ima tri evropske medalje. A nobena ni zlata. Leta 2010 je bila v Rusiji tretja. Enako mesto je osvojila v domači Britaniji leta 2012. Dve leti kasneje je bila v Bakuju druga. V finalu jo je z 11:9 premagala Calvo Gomez. Je napočil čas za prvo mesto? To bomo izvedeli danes.

Calvo Gomez je druga na svetovni lestvici. V Bakuju je postala evropska prvakinja, leto kasneje pa je na SP v Čeljabinsku osvojila srebrno medaljo. Ima še bronasti medalji s SP leta  2013, in evropskih iger 2015.

Na olimpijske igre se je skozi svetovno lestvico uvrstila Glasnovićeva. Na njej je bila tretja in tretja je bila na zadnjem EP. Zmagala pa je na EP v olimpijskih disciplinah, kjer je v Moskvi, v finalu z 9:5 ugnala domačinko Milano Driamovo.

Asemani danes nastopa pod belgijsko zastavo. Letos ji gre zelo dobro, saj je osvojila že pet medalj. In čeprav ima novo državljanstvo, bo na olimpijskih igrah nastopila v ekipi beguncev in pod zastavo mednarodnega olimpijskega komiteja. V Riu se bo morda pomerila z Mikkonenovo, ki se je v Brazilijo uvrstila v Carigradu. Tudi ona je zamenjala kategorijo, (prej je bila v kategoriji do 53 kg), tako da nasprotnice v malce težji kategoriji šele spoznava.

 

Moška kategorija do 63 kg

* Udeležba: 31 tekmovalcev iz 28 držav

OLYMPUS DIGITAL CAMERA* Najboljši na EP 2014 (Baku): prvo mesto: Jaouad Achab (Bel), drugo mesto: Jure Pantar (Slo), tretje mesto: Ioannis Pilavakis (Cip) in Mario Silva (Por).

* Najvišji položaj na svetovni lestvici: JaouadAchab (Bel) – prvo mesto

* Skozi Predsednikov pokal so se na EP uvrstili: Mahammad Mammadov (Aze), Lovre Brečić (Hrv), Deni Andrun Razić (Hrv) in Shamsutdin Gamzatov (Rus).

 

* Največ medalj v letu 2016: Zanimivo je, da jih je največ osvojil Bolgar Mitko Dzhordzhev. Prišel je do treh, a jih je dobil v kategoriji do 68 kg. Zmagal je na Nizozemskem in v Belgiji, medtem ko je bil drugi v Turčiji.

 

* Kaj bomo videli

Glavni kandidati za zlato medaljo so trije borci. Joel Gonzalez Bonila (Špa), dobitnik zlate medalje iz Londona 2012, Belgijec Jaouad Achab, aktualni evropki prvak in Jure Pantar aktualni evropski podprvak. Achab je na aktualni svetovni lestvici na prvem mestu. Je tudi aktualni svetovni prvak! Njegov glavni konkurent bo Gonzalez Bonilla, ki je blestel v kategoriji do 63 kg. Španec je zmagal v Londonu 2012, po tri medalje (zlati in srebrno) je osvojil na svetovnih prvenstvih, tri zlate pa na evropskih. Presenetita lahko še naš OLYMPUS DIGITAL CAMERAJure Pantar in Ciprčan Ioannis Pilavakis. Na olimpijskih kvalifikacijah je Jure napadal finale. Žal ga je v polfinalu s 16:6 zaustavil Poljak Karol Robak. Zato je motiv za dokazovanje pri našem prvaku izjemen.

 

Moška kategorija do 68 kg

*Udeležba: 36tekmovalcev iz 32 držav

* Najboljši na EP 2014 (Baku): prvo mesto: ServetTazegul (Tur), drugo mesto: Alexei Denisenko (Rus), tretje mesto: Vladislav Arventii (Mol) in Ruebyn Richards (VelB)

 

* Najvišji položaj na svetovni lestvici: Servet Tazegul (Tur) tretje mesto

 

* Skozi Predsednikov pokal so se na EP uvrstili: Piero Marić (Hrv), Marco Mutak (Hrv), Konstantin Minin (Rus) in Berkay Akyol (Tur).

 

* Največ medalj v letu 2016: Rus Konstantin Minin je letos osvojil tri bronaste medalje. Tretji je bil na Nizozemskem, v Belgiji in na Predsedniškem pokalu.

* Kaj bomo videli

Servet Tazegul iz Turčije je zaradi odsotnosti Rusa Alexeya Denisenka, ki je vodilni svetovne lestvice, prvi favorit za zlato medaljo. Če bo prišel do nje, pa to ne bo njegova prva! Ima že štiri! Leta 2008 je v finalu kategorije do 67kg premagal Ilkina Shahbazova iz Azerbajdžana, leta 2010 in 2012 je v finalu kategorije do 68kg ugnal Filipa Grgića. Leta 2014 pa je z 1:0 slavil proti Rusu Denisenku. Ob Tazegulu spadajo v prvo kategorijo še Jose Antonio Rosillo Atencia (Špa), Karol Robak (Pol), Berkay Akyol (Tur) in Filip Grgić (Hrv).

Rosillo je številka sedem svetovne lestvice. V Chelyabinsku je bil, tako kot v Puebli tretji. Robak je bil na EP olimpijskih kategorij tretji, medtem, ko si je letos zagotovil nastop na OI, saj je zmagal na kvalifikacijah v Carigradu. Grgić pa je med drugim na EP zbral tri srebrne medalje in zlato medaljo na SP leta 2007 v Pekingu. Letos je blestel v olimpijskih kvalifikacijah, ko je v finalu s 16:9 premagal Srba Damirja Fejzića. Velja omeniti, da so Rusi v zadnjem trenutku Denisenka zamenjali z Vlacheslavom Mininom, ki je brat Konstantina Minina, ki prav tako tekmuje v kategoriji do 68 kg

Program drugega tekmovalnega dne

08:30 – 14: 00 Uvodni dvoboji, četrtfinala in polfinala

17:00 -18:20 Finala

Podelitev medalj