Branilke naslova ni v Riu, možnih naslednic je kar nekaj

Na olimpijskih igrah v brazilskem Riu bo taekwondo v ospredju naslednji teden, ko bodo izpeljali tekmovanje v vseh osmih kategorijah. V predstavitvah smo prišli do druge, težje polovice nastopajočih. Zadnje štiri kategorije začenjamo s pregledom F_67kgženske kategorije do 67 kilogramov. Korejka Kyungseon Hwang ne bo branila olimpijskega naslova, saj je prenehala z aktivnim tekmovanjem. Po njeni upokojitvi je veliko polfinalnih in finalnih dvobojev končanih z zlato točko. Kljub temu je v drugi najtežji ženski kategoriji ena dokaj dominantna borka, Francozinja Haby Niare. Na svetovnem prvenstvu, ki je bilo leta 2013 v mehiški Puebli, je Haby v finalu premagala Chia Chia Chuang iz kitajskega Tajpeja. Parižanka velja za borko, ki se odlično odziva na poteze nasprotnic in je izredno gibčna. Kot pri hip hop plesalkah je njen stil grandiozen in nekonvencionalen. Znamenit je njen nenavadni, takoimenovani škorpijonov udarec. Gre za bliskovit udarec s peto naravnost v glavo. Ime »Abigator« so ji nadele njene reprezentančne kolegice, saj v dvobojih zelo uživa. Lani so jo za svetovno ekipno prvenstvo v Mehiki najeli domačini, tako da je bila partnerka še eni legendarni borki – Mariji Espinozi. Francozinja z rezultati dokazuje, da se pojavlja ob pravem času. Na zadnjih velikih nagradah je vzela zlato medaljo tako v Manchestru kot v Mexico Cityju. Do zmagoslavja prihaja z izjemno mentalno pripravljenostjo, saj trenutke, ko o zmagovalki odloča zlata točka, odlično obvladuje. A ni nepremagljiva. Tako jo je leta 2014, na zaključku velikih nagrad v polfinalu s 7:3 premagala Chuangova. Zatem je Azijko z F-67kg_11močnimi udarci v glavo uničila Švedinja Elin Johansson. Johansson, ki je v Londonu osvojila bronasto medaljo, a v kategoriji nad 67 kilogramov, je znana kot borka, ki zelo rada izvaja udarce v glavo in je na drugem mestu svetovne lestvice. Leta 2014 je Švedinja osvojila še dve drugi mesti, kar se tiče nastopanja na velikih nagradah. Manj uspešna je bila lani, ko na tovrstnih turnirjih ni posegla po stopničkah, prav tako pa ni bila uspešna na svetovnem prvenstvu. Dejansko njena forma zelo niha. To meče tudi senco na njen letošnji olimpijski nastop. Chuangova je del slavne in na presenečenje vedno pripravljene reprezentance kitajskega Tajpeja. Leta 2014 je na tekmi GP v Suzhouju osvojila zlato medaljo. Zatem so se je do svetovnega prvenstva 2015 uspehi izogibali. V Čeljabinsku pa je šla do konca! Rusinja Anastasiia Baryshnikova (bronasta v Londonu) redno zbira medalje. Tudi ona se je tako kot Švedinja Johansson spustila za eno težnostno kategorijo. V zadnjih treh letih je na Velikih nagradah osvojila šest medalj. Zadnja lani je bila zlate barve v turškem Samsunu. Južno Korejko Hyeri Oh uvrščajo med največje borke v tej težnostni kategoriji. Oh je na svetovno sceno stopila leta 2015, ko je na svetovnem prvenstvu osvojila zlato medaljo v kategoriji do 73 kilogramov. Potem, ko je zamenjala olimpijsko kategorijo, je v moskovskem finalu ugnala lokalno junakinjo Baryshnikovo. Naslednja na seznamu tistih bork, ki se lahko izkažejo v kategoriji do 67 kilogramov, je Turkinja Nur Tatar. Druga s SP v Čeljabinsku zaključuje spisek top šestih bork, ki bodo World-TKD-2015-15.05.2015-67F-Semi-and-Finals-7tekmovale v Riu. Njih bodo izzivale Ruth Gbagbi iz Slonokoščene obale, Farida Azizova iz Azerbajdžana in Paige McPherson iz ZDA. Američanka je kot najstnica na OI v Londonu prišla do tretjega mesta. Gbagbi, ki predstavlja afriški udarni val, pa je poznana po svojem agresivnem nastopu. Zelo nehvaležno je napovedovanje, katera borka bo osvojila zlato olimpijsko medaljo. Razlog so, kot že povedano, številne zlate točke v zadnjih dveh letih, ki so dokaz, da so borke v kategoriji do 67 kilogramov zelo izenačene. A če bi stavili, potem bi nekaj več denarja kot ostalim, namenili francoski »Abigatorki«.