Brez izgubljene runde do uvrstitve na Evropske igre

Lin Kovačič je četrti slovenski taekwondoist, ki se je uvrstil na letošnje Evropske igre. To mu je uspelo na kvalifikacijskem turnirju, ki so ga organizirali v glavnem mestu Romunije, Bukarešti. V dvorani Sala Polivalenta je bil edini Slovenec, ki se je poskušal uvrstiti na tretje Evropske igre (nekaj ostalih je ta konec tedna tekmovalo na odprtem prvenstvu Makedonije). Večina taekwondoistov se je na Evropske igre, ki bodo na Poljskem, uvrstila skozi uvrstitev na lestvici Svetovnega taekwondoja. Za ostale je možnost udeležbe predstavljal turnir v Romuniji, kjer pa je bilo potrebno osvojiti prvo mesto. A so na njem lahko tekmovali le tisti, v katerih kategorijah njihove države še niso imele zastopnika na Evropskih igrah. Ker so si možnost zastopanja  Slovenije konec junija na Poljskem preko svetovne lestvice priborili Ivan Trajković, Patrik Divković in Domen Molj, to pomeni, da so kategorije nad 87 kg, do 87 kg in do 54 kg, kar se Slovencev tiče, že zasedene. Od včeraj velja enako za kategorijo do 74 kg. 145 tekmovalcev se je z mislijo o vrhunski uvrstitvi napotilo v Bukarešto. Lin Kovačič je bil prvi nosilec kategorije do 74 kilogramov. In na tem nivoju je tudi opravil s tekmovanjem. Na borišče je stopil štirikrat in dosegel prav toliko zmag. Po vrsti so mu morali čestitati za zmago Moldavec Dmitrii Suleac, Izaelec Ilia Ruderman, Britanec Cameron Booth in v finalu še Ukrajinec Oleksa Chumachenko. Temu je potrebno dodati, da je mladi Mariborčan vse dvoboje dobil z rezultatom 2:0. Zaradi svoje suverenosti si je priboril naziv najboljšega posameznika v kvalifikacijah! “Na tekmo sem se odpravil samozavesten in prepričan, da bom uspel pokazati to, kar sem sposoben. Menim, da sem si prvo mesto zaslužil, saj sem v vseh dvobojih pokazal suverenost in izkoristil vse priložnosti, ki so se mi ponudile. S tem sem dokazal, da treningi niso bili zaman in da sem si zaradi truda na njih priboril vstopnico za evropske igre”, je o razlogih za zmago v Bukarešti dejal Lin Kovačič. Z njim je bil v Romuniji klubski trener Rene Voglar: “Ko sva z Linom videla listo prijavljenih borcev v kategoriji do 74 kilogramov, sva vedela, da je Lin med favoriti. Imel je možnosti za uspeh. A sva se zavedala, da ne bo enostavno, saj je na evropske igre peljalo le prvo mesto. Lin se je že zjutraj počutil dobro in je stopnjeval formo iz dvoboja v dvoboj. Tudi v finalu je navkljub pritisku ostal sproščen in dovolj osredotočen. To mu je prineslo zmago. Sedaj bo imel nekaj dni prosto. Nato začnemo s pripravami na svetovno prvenstvo, ki bo konec maja v Bakuju”.  Ob Linu Kovačiču so do prvih mest in s tem do napredovanja na Evropske igre prišli v kategoriji do 54 kg Azerbajdžanec Sayyad Dadashov, v kategoriji do 58 kg Šved Josef Alami, v kategoriji do 63 kg Norvežan Kristian Storsul Borgen, v kategoriji do 68 kg Ukrajinec Andrii Chumachenko, v kategoriji do 80 kg Čeh Adam Jochman, v kategoriji do 87 kg Belgijec Manuel Pollet in v kategoriji nad 87 kg Grk Sotirios Michopoulos. V ženski konkurenci so blestele Madžarke, saj so kar tri zmagale. Sicer pa so bile najboljše naslednje: v kategoriji do 46 kg Madžarka Hanna Csaki, v kategoriji do 49 kg Bosanka Ada Avdagić, v kategoriji do 53 kg Britanka Jodie Mckew, v kategoriji do 57 kg Madžarka Luana Marton, v kategoriji do 62 kg Hrvatica Ivana Arelić, v kategoriji do 67 kg Madžarka Viviana Marton, v kategoriji do 73 kg Črnogorka Anđela Berisaj in v kategoriji nad 73 kg Bolgarka Kalina Boyadzhieva.