Dvoboj Titanov

Dva dni pred začetkom olimpijskega turnirja v taekwondoju zaključujemo s predstavitvijo posameznih kategorij. V preteklih dneh ste si lahko ogledali stanje v sedmih olimpijskih kategorijah. Za borilne športe velja pravilo, da se mediji in strokovna javnost vedno najbolj posveča najtežji moški kategoriji. Pa naj gre za boks, ali katero koli drugo borilno veščino. Tako je tudi v taekwondoju. A ima kategorija nad 80 kilogramov precej širok krog kandidatov za zlato medaljo. V olimpijski zgodovini je M-80kgJužna Koreja osvojila tri zlate medalje. Do njih je prišla v Sidneyju, Atenah in Pekingu. S prestola je Korejce vrgel Italijan Carlos Molfetta, ki je zmagal v Londonu. A se Molfetta ni uvrstil na igre v Riu. Zato bo v Riu Uzbekistanec Dmitriy Shokin tisti tekmovalec, ki ga bodo morali drugi premagati, če se bodo hoteli veseliti na koncu tekmovanja. Čeprav nima dolge kartoteke v elitni druščini, je Shokinova zvezda hitro zažarela. Leta 2014 je zmagal na Azijskem prvenstvu v Tashkentu in dominiral skozi tekmovalno sezono 2015. Zmagal je na svetovnem prvenstvu ter na dveh turnirjih za Velike nagrade. Od aprila 2015 je tudi na prvem mestu svetovne lestvice. Čeprav ni dovolj visok za supertežko kategorijo, je Shokin zgrajen podobno čvrsto kot vojna ladja. Njegovi udarci so izredno močni in hitri. Sam priznava, da njegov slog sicer ni najboljši, a ima odlično ravnotežje in izredne reflekse. Čeprav njegove noge niso tako učinkovite kot pri nekaterih njegovih nasprotnikih, dominira na sredini tekmovalnega ringa. Njegov udarec iz pol obrata velja za enega njegovih najmočnejših adutov. Navkljub njegovi fizični podobi, velja Shokin za enega izmed najbolj modernih borcev. Tudi zato je v središču pozornosti in velja za glavnega favorita za olimpijski naslov. V pripravah na igre mu je bilo nekoliko lažje, saj je veliko treniral z drugim na svetovni lestvici, z reprezentančnim kolegom Jasurjem Baykuziyevim. Žal se Baykuziyev ni uvrstil na OI, saj lahko državo v posamezni olimpijski kategoriji zastopa le po en reprezentant. Zato bo na olimpijskem turnirju v vlogi drugega nosilca Azerbajdžanec Radik Isaev, sicer tretji na svetovni lestvici. Višji in z daljšimi nogami, kot jih ima Shokin, je sposoben nevtralizirati veliko Shokinovih udarcev. Ob tem je Isaev na lanskem svetovnem prvenstvu v finalu premagal Baykuziyeva. V Azerbajdžanu so v zadnjih letih veliko denarja vložili v taekwondo, zato ima Isaev izjemno dobro strokovno podporo. Je pa res, da to s seboj prinaša večjo odgovornost oziroma pritisk uspeha.

Naslednji izzivalec Shokina je Iranec Sajjad Mardani, četrti na svetovni lestvici. Na vrhunskem nivoju je bil do leta 2012 in na zadnjem vele dogodku leta 2015. Na finalnem turnirju GP je prišel do zlate medalje. S Shokinom se je boril trikrat. Dvakrat je zmagal in enkrat izgubil. Za Mardanijem je na svetovni lestvici eden najbolj znanih borcev na svetu – Gabonec Anthony Obame, World-TKD-2015-17.05.2015-73F-87M-87M-Semi-and-Finals-54ki je bil v najtežji moški kategoriji daljše obdobje številka ena svetovnega taekwondoja. Svet je prvič osupnil na prejšnjih olimpijskih igrah, saj je v Londonu osvojil srebrno medaljo. Zatem je v Puebli postal svetovni prvak. Poškodba ga je oddaljila od večjih uspehov v lanskem letu. Pri Afričanu ni vprašanje kakovost, izkušnje in moč, ampak kakšna je njegova trenutna forma. Naslednji zanimiv borec je Francoz M’bar N’Diaye. Obvlada širok nabor tehnik. Vendar se je na zadnjih turnirjih rezultatsko nekoliko zaustavil, saj je v ospredje postavil taktiko. Za Dong-Min Cha, sedmega na svetovni lestvici velja, da je zelo izkušen tekmovalec. Doslej je tekmoval že na treh olimpijskih igrah. Najboljši je bil v Pekingu, leta 2008. Tako kot ostale Južne Korejce ga krasi izjemna tehnika. Vendar mu zadeve ne gredo tako, kot je načrtoval. Po daljšem nazadovanju se je konec leta 2014 vrnil med najboljše. A ker je napredoval le na sedmo mesto, ni imel zagotovljenega olimpijskega nastopa. Imel pa je srečo, da sta pred njim na lestvici dva Uzbekistanca, zato se je na OI uvrstil neposredno. Naslednji borec, na katerega moramo biti pozorni, je Anglež Mahama Cho. Cho se je na OI prebil skozi evropske kvalifikacije. Od leta 2009 je zmagal na številnih tekmah svetovnega pokala. Da je eden najboljših na svetu, je dokazal leta 2013, ko je slavil na uvodni tekmi Velikih nagrad, ki so jo izpeljali v angleškem Manchestru. Takrat se je prebil med zvezdnike taekwondoja. Visok in gibčen uporablja različne tehnike, s katerimi povzroča nasprotnikom obilo težav. Najtežja moška kategorija je zadnja kategorija, ki bo na programu olimpijskih iger v Braziliji. S finalnim dvobojem bodo dvajsetega avgusta sklenili najbolj cenjeni taekwondo turnir na svetu in dobili zadnjega vladarja taekwondo scene za naslednja štiri leta.