Iz Mehike sporočajo – nasvidenje prihodnje leto

Nedelja je dan, ko si bodo najboljši borci sveta še zadnjič letos segli v roke in se poslovili do prvih tekem v naslednjem letu. V mehiškem Queretaru poteka zadnji dan ekipnega svetovnega pokala. V moški kategoriji so se v finalne obračune uvrstile Mehika, Južna Koreja, Iran in Rusija, v ženski pa Južna Koreja, Slonokoščena obala, Francija in Kitajska. Tovrstno 2014 Svetovni pokal ekipno Mehikatekmovanje so pravzaprav dodali osrednjemu dogodku minulih dni – finalu velikih nagrad. V Grand Prixu so drugi tekmovalni dan, po zaslugi svojih reprezentantov, do prvih mest prišle Velika Britanija, Južna Koreja, Nizozemska in Rusija. Španija je osvojila dve srebrni medalji, bronaste pa so pospravile Japonska, Francija in Iran, ki je osvojil dve.

Najuspešnejša država letošjega finala velikih nagrad, je postala Rusija, ki je v dveh dneh osvojila dve zlati in bronasto medaljo. Odlično so se izkazali tudi iranski borci, saj so ob zlati in srebrni prišli še do dveh bronastih obličij. Južna Koreja je tretja na lestvici uspešnosti, njeni reprezentanti so osvojili po eno medaljo vseh treh barv.

V Mehiki se je Angležinja Jade Jones najverjetneje otresla izredno neprijetnega občutka, ki ga ji je vzbujala Španka Eva Calvo Gomez, ki jo je na minulih treh tekmah za velike nagrade, v finalu premagala trikrat zapored. Tokrat je Angležinja spremenila taktiko, saj je dvoboj začela izredno agresivno, ter s tem nekoliko presenetila Španko in se na koncu veselila zmage s 7:3. V malem finalu kategorije do 57 kg, je Japonka Mayu Hamada z 8:2 ugnala Egipčanko Hedayo Malak.2014 finale GP

Za finale moške kategorije do 68 kg pravijo, da je bil med vsemi finali najbolj razburljiv. V njem sta se pomerila Rus Alexey Denisenko in Španec Joel Gonzalez Bonilla. Tekmeca sta kar tekmovala, kdo bo poskusil večkrat priti do točk z visokimi udarci. Denisenku je agresivna taktika omogočila hitro vodstvo. Špancu je v tretji rundi zmanjkalo časa, da bi lahko ujel Rusa, ki je zmagal z 9:5. Odhod v Mehiko ne bo ostal v prijetnem spominu Turku Servetu Tazegulu, ki je moral dvoboj za tretje mesto proti Irancu Behnamu Asbaghikhanghahu odpovedati. Razlog je bila poškodba.

Domačinki Mariji Espinozi je uspela skorajda popolna vrnitev v vrh svetovnega taekwondoja v kategoriji nad 67 kg. Domače občinstvo jo se izredno stimuliralo, tako da se je uvrstila v finale, v katerem je bila celo v vlogi favoritinje. A njene nasprotnice, Nizozemke Reshmie Oogink to ni zmedlo, saj je hitro prešla v vodstvo. Espinoza je poskušala z različnimi udarci spremeniti potek dvoboja, a je Nizozemka uspela zadržati prednost do konca. Z izidom 4:2 je prišla do velikanskih 80 točk, s katerimi si je pripravila izvrstno izhodišče za turnirje v naslednjem letu. Francozinja Anne Caroline Graffe je proti Korejki In Jong Lee lovila bron dobesedno do zadnjih sekund dvoboja. V vodstvo je prešla v zadnjih sekundah, zmagala je s 5:4.

V najtežji moški kategoriji (+80 kg) je finale bolje pričel Korejec Dong Min Cha. A ga je Uzbekistanec Jasur Baykuziyev ujel do konca prve runde. V drugi je bil Baykuziyev boljši. V napeti tretji je Cha rešil čast izumiteljev taekwondoja, saj je v razburljivi končnici dvoboja le uspel priti do šeste točke, medtem ko je Baykuziyev ostal pri petih. V malem finalu se je ponovila že videna zgodba. Američan Stephen Lambdin, je moral dvoboj zaradi posledic iz minulih dveh krogov predati, tako da je Iranec Sajjad Mardani prišel do brona, brez, da bi se tekmeca pomerila na tatamiju.

Po koncu tekmvovanja je Chungwon Choue, predsednik WTF dejal: »Grand Prix finala smo zagnali lanskega decembra v Manchestru. Mislim, da imajo Angleži zares radi sport, zato je bil ta turnir uspešen. Letošnji finale smo pripravili v državi, kjer imajo zelo radi taekwondo. Obiskovalci so lahko uživali v nepričakovanih izidih, saj je v veliko kategorijah prihajalo do presenečenj«.

V letu 2015 bodo s serijo velikih nagrad pričeli v Moskvi, finale pa bo znova v Mehiki. A ne v Queretaru, ampak v prestolnici Ciudad de Mexico.