Jonesovi drugi olimpijski naslov, Abughaush do prvega

Na olimpijskih igrah v Riu so prišli do polovice tekmovalnega programa, saj so končali s tekmovanjem v ženski kategoriji do 13661937_1247060845358956_2149707894275002668_o57 kilogramov in v moški do 68 kilogramov. Po štirih kategorijah ostaja Azija najuspešnejša celina, saj ima kar tri prvake. Pred žensko finalno odločitvijo je bilo jasno, da bo do prvega naslova prišla Evropa, saj sta se v finalu pomerili prebivalki Stare celine. Izkupiček bi sicer lahko bil še boljši, oziroma bi se celini, ki sta znani kot najboljši na svetu, lahko izenačili, saj je imela Evropa v Rusu Denisenku glavnega kandidata za prvo mesto v kategoriji do 68 kilogramov. A to ni pomenilo, da je kar 185 centimetrov visok Rus, prvi nosilec kategorije do 68 kilogramov nedotakljiv. To je v finalu dokazal AhmadJordanec Ahmad Abughaush. Po prvi rundi brez točk je Azijec v drugi povedel z 1:0. To je pomenilo, da je moral Denisenko v tretji povečati agresivnost in s nekoliko bolj odpreti, kar je Abughaush dvakrat fantastično izkoristil. V fazi branjenja je dosegel tri, oziroma štiri točke in s tem napravil ogromen skok proti prvemu mestu! Rus je bil pri svojih poskusih osvajanja točk povsem brez moči, do vseh šestih, ki jih je zbral v finalu pa je prišel na račun Abughaushovih kazni. Serija, ki jo je v tem letu napravil mladinski svetovni prvak iz leta 2012 je neverjetna. Pot proti olimpijskemu vrhu je začel po neuspehu na lanskem svetovnem prvenstvu, ko denisenkoje na tekmi velike nagrade v Moskvi, tekmoval v finalu. Za dvig samozavesti sta poskrbeli še dve srebrni medalji – lanska v Kazahstanu in letošnja v Turčiji. Poraz proti Turku  Berkayu Akyolu je bil zadnji, sledile so zmage na štirih turnirjih. Zadnja, v Riu je daleč najodmevnejša. Z njo si je Ahmad Abughaush močno povišal prepoznavnost in se hkrati vpisal med športnike nesmrtnike.

V ženski kategoriji je Angležinja Jade Jones suvereno napredovala proti finalu. Španka Eva Calvo Gomez pa se je držala svoje znane strategije, ki govori o optimalnem učinku, saj je vse tri dvoboje dobila za las oziroma le s točko prednosti in si na ta način vseskozi višala stopnjo adrenalina v krvi! Tudi zato je bil finalni obračun podobno napet! In ker sta se v njem pomerili dve najboljši tekmovalki kategorije do 57 kilogramov, je bila razburljivost zagotovljena. Po prvi rundi brez točk, sta v drugi obe dosegli po šest Jones zmagoslavjetočk. V tretji je Jonesova odlično obrambo nadgradila z dvema nožnima udarcema v glavo in s tem zapečatila usodo Španke in zmagovalke zadnje borbe na olimpijskem turnirju v tej ženski kategoriji. S prvim mestom v Riu Britanka nadaljuje niz osvajanja prvih mest. Zlata medalja iz Brazilije se bo počutila domače ob sestri iz Londona. V glavnem angleškem mestu je Jonesova, ki je tudi aktualna evropska prvakinja, prvič prišla do naslova olimpijske prvakinje. V štirih letih je Jade zmagala na kar sedemnajstih turnirjih, kar jo še dodatno uvršča med najboljše taekwondoistke vseh časov!

Jade Jones (Velika Britanija) : Nikita Glasnović (Švedska) – 9:4

Eva Calvo Gomez (Španija) : Hedaya Wahba (Egipt) – 1:0 Zlata točkaGlasnovic Marton

Jaouad Achab (Belgija) : Maxemillion Kassman (Papuanska nova Gvineja) – 15:1

Daehoon Lee (Južna Koreja) : David Sylvere Patrick Boui (Srednjeafriška republika) – 6:0Moski

Ahmad Abughaush (Jordanija) : Ghofran Ahmed (Egipt) – 9:1

Joel Gonzalez Bonilla (Španija) : Filip Grgić (Hrvaška) – 4:3

Temuujin Purevjav (Mongolija) : Saul Guttierrez Macedo (Mehika) – 12:11