Kategorija polna vzemirljivih zgodb

Na olimpijskih igrah v Riu bodo posebno zgodbo pisali borci kategorije do 80 kilogramov. V preteklosti so velikokrat poskrbeli, da se je o njih veliko govorilo, saj so prikazovali spektakularne dvoboje, ki so bili polni točk. Na vrhu kategorije je Iranec M-80kg-1610715Mahdi Khodabakhshi. V zadnjih dveh letih je v izjemni formi in je eden izmed najbolj dominantnih posameznikov v taekwondoju. Če njegovo ime prevedemo v slovenščino, pomeni od boga dan. A je njegov vzdevek Terminator precej bolj primeren tistemu, kar prikazuje na tatamiju. Sezono 2014 je odlično odprl, saj je zmagal na prvem odprtem prvenstvu, nato pa prišel do medalje na azijskih igrah v Incheonu. Enako uspešen je bil na tekmah velike nagrade Astane in Manchestra. Naslednji zlati medalji je leta 2015 osvojil na svetovnem prvenstvu v Čeljabinsku in na tekmi GP v Samsunu. Da je prišel do prvega mesta, je ugnal dva legendarna borca, Američana Stevena Lopeza, ki ima doma dve zlati olimpijski medalji in velikega moldavskega favorita, sicer Angleža Aarona Cooka. Največja prednost Iranca je njegova višina in gibčne noge. Zaradi tega velja za enega izmed najučinkovitejših borcev na svetu. Žal se je poškodoval na lanski tretji GP tekmi v Manchestru. Zato ga ni bilo na finalni turnir GP v Mexico City. Čeprav so konkurenti dobro seznanjeni z njegovo taktiko, je pred odhodom v Brazilijo povedal, da se bo v Riu predstavil v povsem drugačni luči. Zanimivo bo spremljati, ali bodo morali zaradi tega njegovi nasprotniki predzadnji dan tekmovanj v taekwondoju spreminjati taktiko. Številka dve svetovnega taekwondoja v kategoriji do 80 kilogramov je namenjena Aaronu Cooku. Pričakovalo se je, da bo Cook že leta 2008 na OI v Pekingu osvojil medaljo. A je ni. Njegova slava se je močno povečala, ko je leta 2009 poslal na tla Lopeza. Ko vodstvo reprezentance Velike Britanije tega angleškega vele zvezdnika leta 2012 ni M-80uvrstilo v olimpijsko reprezentanco, je presenetilo celotno svetovno taekwondo javnost. Namesto njega je izbralo njegovega reprezentančnega kolega Lutala Muhammada, ki je bil takrat šele na 59-tem mestu svetovne lestvice. Posledica odločitve je bila, da je Cook najprej začel nastopati za otok Man, nato pa je, da je lahko odšel v Rio, prevzel moldavsko državljanstvo. Cooka sicer krasi dinamičen nastop z veliko skoki in obrati. A je dejstvo, da v kategoriji ni med najvišjimi borci. Obenem je vprašanje, ali je v času, ki je taktično bolj naklonjen tistim, ki predvsem uporabljajo sprednjo nogo, dovolj konkurenčen za prodor na vrh. V štirih letih se je Cookova menjava v angleški reprezentanci, Lutalo Muhammad prebil do tretjega mesta na svetovni lestvici. Čeprav do Cooka ne goji sovražnih čustev, bi najverjetneje zmagal v medsebojnem dvoboju. Konec koncev je uvrstitev v reprezentanco upravičil že pred štirimi leti, ko je v Londonu osvojil tretje mesto in s tem pomiril javnost, kar se tiče udeležbe na olimpijskih igrah leta 2012. V lanskem letu je Muhammad na zaključnem turnirju GP ugnal Cooka z najmočnejšim orožjem naturaliziranega Moldavca. Do zmage je prišel s krožnim udarcem iz skoka, s katerim je presenetil Aarona. V Manchestru je Muhammad vodil tudi proti Khodabakhshiju. Iranec si je nato poškodoval gleženj, Anglež pa je dokazal, da v Riu realno meri na zlato medaljo. Enako lahko napišemo tudi za četrtega na svetovni lestvici. Rus Albert Gaun, ki so ga ruski reprezentanti poimenovali »Velika ušesa«, je poskrbel za veliko smeha, ko je leta 2014 zaplesal po zmagi na zaključnem turnirju GP v mehiškem Queretaru. Z 1:0 je ugnal Khodabakhshija in dokazal, da ga ob znanju krasi tudi hladnokrvnost, saj je zmagal v dvoboju, kjer so odločali močnejši živci. Ob tem ima za seboj močno rusko poznavanje taekwondoja, kar ga na igrah v Riu postavlja na mesto enega izmed favoritov kategorije do 80 kilogramov. Nemec Tahir Guelec je eden nižjih borcev v Riu. A je svojo nadarjenost dokazal z osvojitvijo medalje na SP 2015 v Puebli. Do konca kvalifikacijskega obdobja je zbral dovolj točk, da je v Rio odšel že po prvem kvalifikacijskem situ. Šesterico najboljših s svetovne lestvice zaključuje Cheick Sallah Cisse iz Slonokoščene obale. V današnji prevladi borcev iz Evrope in Azije je Cisse eden redkih afriških upov za osvojitev olimpijske medalje. Na velika vrata je potrkal leta 2014, ko je na afriškem prvenstvu prišel do bronaste medalje. Rezultat na ostale najboljše v kategoriji do 80 kg ni naredil prevelikega vtisa. To se je spremenilo leta 2015, ko je začel kazati precej močnejše predstave na GP turnirjih. Za začetek je v Moskvi premagal Gauma, Muhammada, Lopeza in v finalu še Cooka! Zatem je zmagal na Univerzijadi in afriških igrah. Na GP v Samsunu je bil znova boljši od Cooka, Muhammada in M80 borbaGauna. Spodrsnilo mu je v finalu proti Khodabakhshiju. Glede na to, da je priletel v Turčijo naravnost iz Afriških iger, mu lahko za dosežen rezultat le čestitamo! Na naslednji GP tekmi v Mancestru je prišel do tretjega mesta, najslabši rezultat pa je dosegel na zaključku PG sezone, ko ga je v Mehiki premagal Cook. Čeprav v Riu najverjetneje ne bo ponovil rezultatov iz preteklosti, moramo omeniti še tekmovalca, ki se v Brazilijo ni uvrstil s pomočjo točk svetovne lestvice, ampak skozi olimpijske kvalifikacije. Govorimo o najuspešnejšem taekwondoistu vseh časov. Če je Khodabahkhshi dominiral v kategoriji zadnji dve leti, je bil Steven Lopez najboljši kar dvanajst let! Američan je v seriji osvojil pet naslovov svetovnega prvaka in bil dvakrat najboljši na olimpijskih igrah, na katerih je prišel še do bronaste medalje! Pri njegovih 37-tih letih je vprašanje, ali je veteran svetovnega taekwondoja še dovolj konkurenčen desetletje in več mlajšim konkurentom, ki so se odlično prilagodili novim pravilom. Lahko pa smo prepričani, da bodo njegove pete olimpijske igre zadnje, na katerih se pojavlja v vlogi tekmovalca. Lopez je na vrh prišel v obdobju, preden so uporabljali PSS sistem. Z elektronskim ugotavljanjem udarcev so močno spremenili sam taekwondo, ki je postal bolj taktičen in pisan na kožo borcem, ki napadajo predvsem s sprednjo nogo. A ga njegove izkušnje, borbeni duh in ugled navkljub častitljivi starosti uvrščajo med tiste, ki lahko v Riu pridejo do medalje! Močne zgodbe, ki so jih spisali borci v zadnjem desetletju, uvrščajo moško kategorijo do 80 kilogramov med tiste, za katere si želimo, da bi jih lahko gledali vsak dan.