Najboljši pod vtisom Manchestra še v Parizu

Paris open 2013Zadnji evropski turnir za točke svetovne taekwondo zveze (G1) v tem letu, so organizirali v glavnem mestu Francije. V Parizu so tekmovali trije Slovenci – Anita Kaltak, Jure Pantar in Nuša Rajher. Vsi trije so prišli do čertfinala.

Odlično formo, ki so jo člani angleške reprezentance pokazali v domačem Manchestru, kjer je potekal prvi Grand Prix v zgodovini taekwondoja, so brez težav ohranili še teden dni, ko jih je reprezentančno vodstvo popeljalo v Pariz, kjer so nastopili na Paris open 2013 Bianca Walkdentekmi svetovnega G1 pokala. V najtežji ženski kategoriji je Bianca Walkden uspela priti do konca in na ta način ublažiti razočaranje iz Manchestra, kjer jo je v osmini finala zaustavila Rusinja Ivanova. Walkdenova je v prvem krogu s 13:3 premagala Francozinjo Cannelle Maizeroi, v drugem z 8:1 Švedinjo Casandro Ikonen, v polfinalu s 6:2 Rusinjo Anastasijo Gurskaio, v finalu pa z 9:1 Francozinjo Anno Carolino Graffe. V tej kategoriji je tekmovala tudi Nuša Rajher. Če bi naša reprezentantka kategorije nad 67 kg, zmagovala, potem bi se pomerila z Angležinjo v polfinalu. Rajherjeva je bila v prvem krogu prosta. V drugem je suvereno, z 12:1 ugnala Nizozemko Mandy Barbić. V četrtfinalu je imela Rajherjeva težave z zaščitno opremo. To je izkoristila Rusinja  Anastasiia Gurskaia, ki je v polfinale napredovala s točko prednosti (9:8). V ženski kategoriji je slovenske barve in to v kategoriji do 49 kilogramov, zastopala Anita Kaltak. Članica vrhniškega kluba je najprej premagala Francozinjo Hind Zouak. Rezultat je bil 13:5. V naslednji borbi je bila Kaltakova z 2:1 boljša od Brazilke Katie Arakaki. Nato jo je v tretjem krogu, oziroma v četrtfinalu, s 4:1 zaustavila druga Francozinja Hajer Mustapha.

Paris open 2013 dvojcka MeninPo pričakovanju bi imel med našo trojico največ dvobojev do finala Jure Pantar. V prvem krogu kategorije do 68 kilogramov je Pantar s 4:1 premagal Brazilca Marcela Wenceslauva. Zatem je z 11:1 »padel« Izraelec Gili IMG_2454Haimovitz. V tretjem krogu je Jure tesno ugnal Kazahstanca Kairata Sarymsakova. V četrtem je s 4:3 premagal Angleža Jordana Gaylea.  Da bi v Parizu po daljšem času prišel do točk, mu je v četrtfinalu preprečil Portugalec Mario Silva, ki je zbral šest, Jure pa dve točki. V finalu je šlo za redko viden dvoboj, saj sta se v njem »udarila« ruska dvojčka, Viacheslav in Konstantin. O tem, kdo bo zmagal, so morali odločati sodniki, ki so zmago namenili Viacheslavu. V najbolj kakovostni moški kategoriji, v kategoriji do 80 kilogramov je zablestel Damon Sansum, ki je v »angleškem« finalu ugnal Aarona Cooka, ki tako še vedno čaka, da osvoji prvo mesto na kakšnem izmed pomembnejših turnirev. Nazadnje je Cook zmagal v Španiji. Na praktično domačem terenu se je izkazal tudi Mahama Cho, veliki zmagovalec velike nagrade Anglije, ki je v Parizu znova naskakoval prvo mesto, a ga je v finalu zaustavil Francoz Mbar Ndiyae.

Čeprav Pariz ni bil na seznamu turnirjev, na katere pošilja svoje reprezentante ruska zveza, pa je imelo tekmovanje močan ruski pridih. V ženski kategoriji do 49 kilogramov, kjer je bila Alexandra Lychahina tretja, je šla Iulia Kustova do konca in je v finalu ugnala Brazilko Iris Tang Sing.

Rezultati devetega mednarodnega prvenstva Pariza

Ženske do 49 kilogramov  (31 udeleženk)

1. Iulia Kustova (Rusija), 2. Iris Tang Sing (Brazilija), 3. Hajer Mustapha (Francija), 3. Alexandra Lychagina (Rusija).

Ženske do 57kilogramov (38 udeleženk)

1. Tanja Rastović (Hrvaška), 2. Jennifer Agren (Švedska), 3. Charlie Maddock (Velika Britanija), 3. Nikita Glasnović (Švedska).

Ženske do 67kilogramov (28 udeleženk)

1. Estelle Vander Zwalm (Francija), 2. Marina Šumić (Hrvaška), 3. Rabia Gulec (Nemčija), 3. Nina Klaey (Švica).

Ženske nad 67kilogramov (21 udeleženk)

1. Bianca Walkden (Velika Britanija), 2. Anne Caroline Graffe (Francija), 3. Reshmie Oogink (Nizozemska), 3. Anastasia Gurskaia (Rusija).

Moški do 58kilogramov (57 udeležencev)

1. Rui Braganca (Portugalska), 2. Levent Tuncat (Nemčija), 3. Dylan Chelamootoo (Francija), 3. Nursultan Mamayev (Kazahstan).

Moški do 68kilogramov (78 udeležencev)

1. Viacheslav Minin (Rusija), 2. Konstantin Minin, (Rusija), 3. Mario Silva (Portugalska), 3. Ilan Braginski (Izrael).

Moški do 80 kilogramov (48 udeležencev)

1. Damon Sansum (Velika Britanija), 2. Aaron Cook (Otok Man),  3. Ynoussa Sawadogo (Francija), 3. Hayder Shkara (Avstralija).

Moški nad 80kilogramov (29 udeležencev)

1. Mbar Ndiyae (Francija), 2. Mahama Cho (Velika Britanija), 3. Ali Sari (Turčija), 3. Arman Marshall Silla (Belorusija)

Ekipne uvrstitve: 1. Velika Britanija, 20 2+1+1, 2. Chelyabinsk (Rusija) 19 2+1+0, 3. Ile de France (Francija) 16 2+0+2, 4. ABC de Braga (Portugalska) 7 1+0+0, 5. TK Marjan (Hrvaška) 7 1+0+0, 6. Nemčija, 6 0+1+1, 7. Švedska, 6 0+1+1, 8. TK Metalac, (Hrvaška) 5 0+1+0, 9. P.A.C.A (Francija) 5 0+1+0, 10. Brazilija, 5 0+1+0.

Uspešnost po državah: 1. Francija 6 (2+1+3), 2. Rusija 5 (2+1+2),  3. Velika Britanija 4 (2+1+1), 4. Hrvaška 2 (1+1+0), 5. Portugalska 2 (1+0+1)…..37. Slovenija.