Nove igre, novi obrazi

Štiri dni trajajoči olimpijski turnir v taekwondoju so začeli z najlažjima kategorijama. Z žensko do 49 kilogramov in z moško do 58 kilogramov. Osrednji osebnosti prvega dneva sta postala Tajka Panipak Wongpattanakit in Italijan Vito Dell’Aquila. Srebrni medalji sta šli v Španijo in Tunizijo. Tretje mesto sta si v ženski kategoriji zagotovili Srbija in Izrael (prva olimpijska medalja v taekwondoju), v moški pa zastopnik olimpijskega gibanja in Južna Koreja. Finalne dvoboje so si ogledali številni politični veljaki, na čelu s Thomasom Bachom, predsednikom mednarodnega olimpijskega odbora.

V Chibi, delu Tokia, kjer poteka turnir v taekwondoju (sejemska dvorana Makuhari), so bili doseženi rezultati določeno presenečenje. A se je nekaj takšnega tudi pričakovalo, saj zaradi zaprtja v večjem delu minulega leta, praktično ni bilo turnirjev. Ob tem so olimpijske igre zaradi pomembnosti že tako ali tako nepredvidljive. Dvakratna olimpijska zmagovalka, Kitajka Jingyu Wu, je prišla na Japonsko po tretjo zlato medaljo. A jo je v polfinalu zaustavila šele sedemnajst letna Španka Adriana Cerezo Iglesias, ki je na koncu osvojila srebrno medaljo! 34 letni Wujevi, ki se je na tekmovališča vrnila po rojstvu otroka, je bila to zadnja tovrstna tekmovalna izkušnja, s katero je, čeprav ni prišla do konca, zadržala sloves ene največjih zvezdnic svetovnega taekwondoja. Negativni šok je na olimpijskih igrah doživel tudi Južni Korejec Jun Jang, ki je bil pred začetkom pandemije najbolj dominantni borec v svoji kategoriji. Tudi on je bil zaustavljen v polfinalu, kjer ga je presenetil Tunizijec Muhamed Khalil Jendoubi, ki pa ni vzdržal pritiska finala in osvojil srebrno medaljo. Čeprav v dvorani ni bilo gledalcev, je bilo vzdušje naelektreno. Zanj so med dvoboji in posameznimi rundami skrbeli japonski Taiko bobnarji, ki so udeležence turnirja vzpodbujali z borbenimi ritmi. Preden so se v Tokiu pomerili v dvobojih za medalje, so izpeljali prikaze dvobojev v mešani konkurenci. Kitajska je bila boljša od Slonokoščene obale, zmagala je s 65:42.

Moška kategorija do 58 kilogramov

V finalu je bil Italijan Vito Dell’Aquila papirnati favorit, saj je imel v svoji zbirki zlati medalji iz svetovnega prvenstva in iz Velikih nagrad. Na drugi strani je imel Tunizijec le tri zmage na odprtih in štiri zmage na kontinentalnih prvenstvih. Kljub temu je Jendoubi z udarcem v glavo povedel s tremi točkami. S tremi točkami razlike za Afričana (5:2) se je tudi končala prva runda. V začetku druge runde je Italijan dvakrat osvojil točke. Kljub temu je Jendoubi (7:6) zadržal vodstvo. To mu je uspelo z visokimi udarci, zaradi katerih se je moral Dell’Aquila umikati. Do konca runde je ostalo razmerje nespremenjeno, Tunizijec je odšel na zadnji počitek s prednostjo (9:8) točke. Minuto pred koncem dvoboja je Italijan izenačil na 10:10. O zlati medalji so odločale zadnje sekunde dvoboja. V njih se je naš zahodni sosed bolje znašel, oziroma so njegovi udarci končali tam, kjer je načrtoval. Dell’Aquila je zmagal z rezultatom 16:12. Bronasti medalji sta si zagotovila Mikhail Artamonov, ki je nastopal pod olimpijsko zastavo in Korejec Jun Jang.

»Ni bilo nenavadno, da sem zmagal turnir, saj sem bil drugi na olimpijski lestvici«, je na novinarski konferenci po finalni zmagi govoril srečni Italijan. »V drugi rundi sem imel nekaj težav. A sem se uspel osredotočiti na trenutno dogajanje in to mi je pomagalo k zmagi«. O dogajanju v naslednjih dneh je Dell’Aquila, ki je moral v Tokiu paziti, kaj in koliko poje dejal: »Konec je z dieto! Sedaj bom užival tako v hrani, kot v medalji! A bom še naprej trdo treniral, saj imam rad taekwondo! Rad bi bil zraven na olimpijskih igrah v Parizu 2024, v Los Angelesu 2028 in morda še na igrah 2032. A želim ostati pri zemljen. Življenje se nadaljuje!«

Dell’Aquilin nasprotnik v finalu je bil do dne, ko je osvojil srebrno olimpijsko medaljo dokaj neznan svetovni javnosti. Muhamed Khalil Jendoubi je o finalnem dvoboju dejal: »Vse tri runde sem napadal. A se je v zadnjih 30 sekundah vse obrnilo. Srečen sem, da sem osvojil srebrno medaljo. Naslednjič bo bolje! Dal sem vse od sebe. Hvaležen sem bogu. Medaljo podarjam Tuniziji!«

Ženska kategorija do 49 kilogramov

Dokaj neznana 17 letna Španka Adriana Cerezo Iglesias, se je v finalu pomerila s precej bolj uveljavljeno Tajko Panipak Wongpattanakit. Španka je do tega dvoboja zmagala 21 borb na odprtih prvenstvih. A je bila do Tokia še brez zares odmevnega dosežka. Wongpattanakitova se je lahko pohvalila z naslovoma svetovne prvakinje in z šestimi zmagami na turnirjih Velikih nagrad, ter z bronasto olimpijsko medaljo. Španka je finalni dvoboj, navkljub daljšim nogam nasprotnice, pogumneje začela in prvo rundo dobila s 4:2. V drugi je prišlo do preobrata, Tajka je pritiskala in rundo končala z vodstvom treh točk (9:6). Sledila je dramatična tretja runda. Španka je s stranskimi udarci v telo naredila preobrat in povedla z 10:9. A ko so se sekunde odštevale, je Tajka upravičila status favoritinje, z udarci v telo je finale zmagala z 11:10! Razumljivo, da se je po dvoboju široko smejala, mlada Španka pa je končala na tatamiju s solznimi očmi, saj je bila tako blizu zlati medalji! Bronasti lesk na medalji sta si zagotovili
Srbkinja Tijana Bogdanović in Abishag Semberg iz Izraela. Po finalu je Panipak Wongpattanakit dejala: » Bila sem zbrana. Obenem sem se zavedala, da lahko zmagam. Vedela sem, da so me v taboru nasprotnice dobro preučili. Zato sem v finalu spremenila taktiko. Vedela sem, da bo zaradi pomanjkanja izkušenj Španka bolj napadala. A sem se hkrati zavedala svojih zmožnosti«. Tako je tudi bilo. Tajka je do točk prihajala takrat, ko jih je potrebovala.  Adriana Cerezo Iglesias, se je po zadnjem dvoboju v njeni kategoriji še kako dobro zavedala, kaj je zamudila: »Srečna sem. Čeprav sva imeli obe 50 odstotkov možnosti za zmago. Imela sem občutek, da lahko zmagam. Zlato medaljo sem že imela v svojih rokah, a sem nato nasprotnici omogočila zmago! Priznati pa moram, da je bila zares dobra«!

Ivana Trajkovića čaka nastop v torek, zadnji dan turnirja, ko bo na programu moška kategorija nad 80 kilogramov!