Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Tretji oziroma predzadnji dan letošnjega evropskega prvenstva, ki ga gosti švicarski Montreux, bo namenjen tekmovalkam v ženskih kategorijah do 62 in 67 kilogramov, ter moškim v kategorijah do 74 in 80 kilogramov. Slovensko reprezentanco bo zastopal njen mlajši del. V kategoriji do 67 kilogramov bo tekmovala Dunja Lemajić, v kategoriji do 74 kilogramov Domen 13226989_10209919695291265_5059759215599004155_nPirc, v kategoriji do 80 kilogramov pa Mark Stanič. Lemajićeva se bo v prvem krogu borila proti Kristin Bjorg Hrolfsdottir z Islandije, ki je januarja poskusila z olimpijskimi kvalifikacijami. Že v prvem krogu je bila zanjo usodna Nemka Rabia Gulec, ki je zmagala s 14:0. Povsem drugačno zgodbo lahko pričakujemo v drugem krogu, ko bo, če bo Lemajićeva uspešna v prvem krogu, njena nasprotnica Rusinja Anastasia Baryshnikova. Pred težjo nalogo je v prvem krogu Domen Pirc. Njegov nasprotnik bo Belgijec Nicholas Corten. Glede na to, da je letos zmagal na odprtem prvenstvu ZDA, se vidi, da bo več kot dostojen nasprotnik. Slovensko tri člansko delegacijo zaključuje Mark Stanič. Ukrajinec Sergii Chaika je zagotovo premagljiv. Če se bo našemu predstavniku izšlo v prvem krogu, ga v drugem čaka aktualni evropski prvak Rus Albert Gaun, ki se po zmagi na odprtem prvenstvu 177f05d4-2413-4d6d-b1bb-2a2776a05bbdNizozemske vrača na nivo, na katerem je bil pred serijo slabših rezultatov na turnirjih velike serije.

Tretji tekmovalni dan

Kategorije: Ženske -62 kg in -67 kg / Moški -74 kg in -80 kg

 

Ženska kategorija do 62 kg

* Udeležba: 24 tekmovalk iz 21 držav

* Najboljše na EP 2014 (BAKU): prvo mesto: Nina Klay (Švi), drugo mesto: Marina Šumić (Hrv), tretje mesto: Rabia Guelec (Tur) in Magda Wiet- Henin (Fra).

* Najvišje mesto na svetovni lestvici: Irem Yaman (Tur) prvo mesto

* Na EP so se uvrstile preko Predsedniškega pokala: Rachelle Booth (VB), Daniela Rotolo (Ita), Tugba Ayva (Tur), Irem Yaman (Tur).

* Največ medalj v letu 2016: V tem letu je šest tekmovalk osvojilo po tri medalje. To so Magda Wiet Henin (Fra), Rabia Guelec (Nem), Bat-El Gatterer (Izr), Ana Ciuchitu (Mol), Joyce Van Baaren (Niz) in Irem Yaman (Tur). Med njimi je Ciuchitu za las zgrešila drugo mesto na olimpijskih kvalifikacijah.

* Kaj bomo videli: Malo je kategorij, v katerih so v Montreuxu prisotne vse dobitnice medalj iz EP 2014. V kategoriji do 62 kilogramov brani naslov prvakinje Nina Klay (Švi). Na vrhu bodo poskušale Švicarko zamenjati Hrvatica Marina Šumić (druga v Bakuju), ter Francozinja Magda Wiet Henin in Rabia Guelec, ki sta bili v Azerbajdžanu tretji.

Klay je ena izmed dveh Švicark, ki sta na svetovni lestvici na sedmem mestu. Razen zlate medalje iz Bakuja, ima še srebrno medaljo iz Bona 2006 in bronasto medaljo s svetovnega prvenstva 2013 v Puebli.

Šumić, ki je tretja na svetovni lestvici, je bila na zadnjih dveh EP druga. V Bakuju jo je v finalu s 5:3 premagala Klayeva, dve leti pred tem pa je izgubila proti Francozinji Marlene Harnois s 6:11. Na lanskem EP olimpijskih kategorij je bila tretja. V njeni osebni izkaznici je še srebrna medalja s svetovnega prvenstva 2011, ki je bilo v Gyeongju.

Heninova je na svetovni lestvici deveta, dve mesti pred njo je Guelecova. Slednja je bila na olimpijskih kvalifikacijah v kategoriji do 432faf22-49d9-454b-a927-d87c861bedd769 kg druga.

Ob četverici dobitnic medalj na EP 2014 so še tri, ki nimajo evropskega naslova. A imajo medalje z zadnjega svetovnega prvenstva in visoka mesta na svetovni lestvici. V prvi vrsti je tukaj Turkinja Irem Yaman, svetovna prvakinja in vodilna borka kategorije do 62 kg. Sledi ji dvakrat druga Španka Marta Calvo Gomez. Med favoritinjami za novo medaljo je še Britanka Rachelle Booth.

Ženska kategorija do 67kg

* Udeležba: 23 tekmovalk iz 22 držav

* Najboljše na EP 2014 (BAKU): prvo mesto: Anastasiia Baryshnikova (Rus), drugo mesto: Haby Niare (Fra), tretje mesto: Nur Tatar (Tur) in Farida Azizova (Aze)

* Najvišje mesto na svetovni lestvici: Haby Niare (Fra) prvo mesto

* Na EP so se uvrstile preko Predsedniškega pokala: Matea Jelić (Hrv), Haby Niare (Fra), Nur Tatar (Tur), Simge Erensayin (Tur), Tetiana Tetereviatnykova (Ukr).

* Največ medalj v letu 2016: Elin Johansson (Šve), ki je druga borka v kategoriji. Zlato medaljo so ji nadeli v Kanadi, srebrno v ZDA, bronasto pa v Egiptu in Katarju.

* Kaj bomo videli

Med 23-mi tekmovalkami jih bomo pet videli na OI v Riu. Vse štiri dobitnice evropskih medalj iz Bakuja so prišle tudi v Švico. Prvo mesto brani Anastasiia Baryshnikova. Rusinja se lahko pohvali, da je bila trikrat zapored najboljša Evropejka. Prvi dve (St. Petersburg 2010 in Manchester 2012) je osvojila v kategoriji do 73 kg. V Bakuju je v finalu s 3:2 premagala Francozinjo Haby Niare. Ta je še številka ena svetovne lestvice. Tudi Francozinji so na zadnjih treh EP nadeli medaljo. 2010 je zmagala v kategoriji do 62 kg, 2012 in 2014 pa je bila med 67 kilogramskimi borkami druga. Zlato medaljo lahko osvoji tudi Farida Azizova iz Azerbajdžana. Pisano zbirko evropskih medalj ima Turkinja Nur Tatar, ki je na OI v Londonu prišla do srebrne medalje. 2010 je bila druga, 2012 je zmagala, 2014 pa je bila tretja. Turkinja se lahko pohvali, da je bila na SP v Čeljabinsku edina Evropejka, ki je osvojila (srebrno) medaljo. V Rio bo potovala tudi Švedinja Elin Johansson. Ta je šele lani na EP olimpijskih kategorij našla pot proti prvemu mestu. Pred tem je bila leta 2008 in 2012 tretja.

Moška kategorija do 74 kg

* Udeležba: 33 tekmovalcev iz 30 držav

* Najboljši na EP 2014 (BAKU): prvo mesto: Albert Gaun (Rus), drugo mesto: Torann Maizeroi (Fra), tretje mesto: Ilkin Sahbazov (Aze) in Andrew Deer (VB).

* Najvišje mesto na svetovni lestvici: Julio Ferreira (POR) peto mesto646cd756-c246-4627-a0ea-fc75abbee1ee

* Na EP so se uvrstili preko Predsedniškega pokala: Said Guliyev (Aze), Toni Kanaet (HRV), Damir Fejzić (Srb) in Berkcan Sungu (Tur).

* Največ medalj v letu 2016: Nicholas Corten (BEL) je tekmovalec, ki je imel letos najboljše rezultate. Corten je zmagal v ZDA, v Združenih arabskih emiratih, Egiptu in Nemčiji pa je bil tretji.

* Kaj bomo videli

Ko je evropski prvak Albert Gaun odšel v kategorijo do 80 kg, v kateri bo tekmoval tudi na OI, se je število tistih, ki lahko posežejo po zlati medalji drastično povečalo. Favoriti so postali Srb Damir Fejzić, Turek Berkcan Sungu, Španec Daniel Quesada Barrera, Portugalec Julio Ferreira, Hrvat Toni Kanaetin Belgijec Nicholas Corten.

Ferreira je lani na evropskih igrah prišel do brona. Kanaet je bil na Predsedniškem pokalu drugi, a je zmagal v Mariboru ter v Ukrajini. Damir Fejzić, 12 s svetovne lestvice je zmagal v Nemčiji, a je bil v olimpijskih kvalifikacijah šele tretji. Sangu se je že izkazal na evropskih prvenstvih, a v nižjih kategorijah. Pet naslovov evropskega prvaka ima Daniel Quesada Barrera. Vendar gre za mlajše kategorije. A je treba mladinskega svetovnega prvaka iz leta 2012 jemati zelo resno.

Moška kategorija do 80 kg

* Udeležba: 25 tekmovalcev iz 23 držav

* Najboljši na EP 2014 (BAKU): prvo mesto: Aaron Cook (Ism), drugo mesto: Damon Sansum (VB), tretje mesto: Mamedy Doucara (Fra) in Ramin Azizov (Aze).

* Najvišje mesto na svetovni lestvici: Aaron Cook (Mol) drugo mesto

* Na EP so se uvrstili preko Predsedniškega pokala: Milad Beigi Harchegani (Aze), Aaron Cook (Mol), Raul Martinez Garcia (Špa), Yunus Sari (Tur).

* Največ medalj v letu 2016: Richard Andre Ordemann (Nor) and Yunus Sari (Tur) sta bila letos zelo razpoložena, saj sta prišla do štirih medalj. Skupno jima je tudi polfinale na olimpijskih kvalifikacijah.

* Kaj bomo videli

Odvijanje tekmovanja v moški kategoriji do 80 kilogramov bo eden vrhuncev letošnjega EP. V Švici bo tekmovala vsa šesterica Evropejcev, ki se je uvrstila v Rio. Zato lahko pričakujemo nekaj razburljivih dvobojev. “Nominiranci” za prvo mesto so Milad Beigi Harchegani (Aze), Lutalo Muhammad (VB), Tahir Guelec (Nem), Piotr Pazinski (Pol), Albert Gaun (Rus) in Aaron Cook (Mol). Če bo zmagal slednji, bo to že njegova četrta tovrstna medalja. Cook je rekorder v zastopstvu držav, saj je Moldavija že njegova tretja “domovina”. Pred tem je zastopal Veliko Britanijo in otok Man. Svoji tretji domovini je letos prispeval dve medalji. Srebrno in bronasto ji je priboril v Nemčiji. Na lanskem svetovnem prvenstvu je bil tretji.

Beigi Harchegani je 13-ti na svetovni lestvici. Zmagal je na olimpijskih kvalifikacijah, pred nekaj tedni pa je v Bonnu deklasiral Cooka, saj je zmagal s 13-2.

Muhammad je bil na OI v Londonu drugi. Doslej je na EP prišel do dveh medalj. Nastopal je v kategoriji do 87 kg. V Manchestru je zmagal, v Bakuju pa je bil tretji. Trenutno je na šestem mestu svetovne lestvice.

Mesto pred njim je Guelec, ki je bil na zadnjem svetovnem prvenstvu tretji. Nemec se je za razliko od Poljaka Pazinskija na OI uvrstil neposredno. Zanimivo bo videti, do kam se lahko povzpne Rus Gaun. Za zdaj v tej kategoriji še nima ne evropskega ne svetovnega 13240754_10209908905821535_113678741765896003_nnaslova. Pomembno vlogo lahko danes na blazinah igrata tudi Turek Yunus Sari, ki je lani zmagal na EP v olimpijskih kategorijah in Azerbajdžanec Ramin Azizov, ki je bil na prejšnjem EP v domačem Bakuju tretji.

Program tretjega tekmovalnega dne

08:30-14:00 Uvodni dvoboji, četrtfinali in polfinali
17:00-18:20 Finali

Podelitev medalj