Popolna azijska prevlada

V kitajskem Suzhouju so končali s prvo letošnjo tekmo za veliko nagrado. Kot zadnji sta do zlate medalje na tridnevnem WTF_GP2014_logotekmovanju prišli Španija in Južna Koreja. Na enem izmed letošnjih vrhuncev sezone je tekmovalo 236 športnikov iz 57 držav. V športnem centru Suzhou je do medaljo prišlo osemnajst držav. Tokrat so bili najuspešnejši Južni Korejci, ki so osvojili dve zlati, dve srebrni in bronasto medaljo. Kitajska je prav tako uspela priti do dveh zlatih, katerim je dodala še dva brona. Po uspešnosti je tretje mesto osvojila še ena azijska država – kitajski Tajpej, ki je osvojil zlato in bronasto medaljo. Če se sedaj posvetimo še ostalom državam, potem so se zlata veselili še v španski in gabonski reprezentanci, ter po zaslugi Cooka, še na otoku Man. Rusi so zbrali tri srebrne medalje, Brazilija, Francija in Mehika so tekmovanje končale z srebrom, Argentina, Iran in Velika Britanija se bodo postavljale z dvema bronoma, Avstralija, Madžarska, Srbija, Azerbajdžan in Japonska pa z enim.

Tretji tekmovalni dan je Španka Eva Calvo Gomez, uspela ponoviti zmagoslavje z lanske velike nagrade Velike Britanije, kjer je bila prva. Na Kitajskem je v finalu kategorije do 57 kg z 2:0 premagala Južno Korejko So-hee Kim in Španiji priborila edino medaljo, sebi za povrh pa še 5000 dolarjev. Za Španko je bilo bolj negotovo polfinale, saj je redni del borbe proti Li Cheng 10489887_761927400538972_2035443742536519801_nTseng iz kitajskega Tajpeja končala z neodločenim izidom 4:4 in je v finale napredovala s pomočjo zlate točke. Tudi v drugem polfinalu je Korejka Kim potrebovala zlato točko, potem ko sta z Japonko Hamado redni del dvoboja končali z izidom 11:11. Tudi v četrtfinalu je Kim zmagala z zlato točko. S sklonjeno glavo pa je borišče zapustila Britanka Jonesova, ki je zmagala na londonskih olimpijskih igrah.

Enako napeto in izenačeno je bilo dogajanje v moški kategoriji do 68 kg, v kateri je zmagovalec, Južni Korejec Dae-hoon Lee (v finalu je z 19:6 premagal Rusa Nikitina), imel veliko delo v polfinalu, v katerem je Iranca Asbaghikhanghaha ugnal šele s pomočjo zlate točke. Bron si je pritekmoval še 849490c006bb4d49771370ab2cc100ba_XLKitajec Huang.

Še nekaj stavkov o drugem tekmovalnem dnevu. Zlate medalje so si prislužili kitajski Tajpej, Južna Koreja in Otok Man. Prvemu jo je zagotovila v kategoriji do 67 kg Chia Chia Chuang, ki je v finalu s 7:4 ugnala Rusinjo Anastasio Baryshnikovo. V moški kategoriji do 58 kg je slavil Korejec Taehun Kim, ki je bil v finalu z 11:8 uspešnejši od Brazilca Guilhermeja Alvesa.  Še za eno napeto finale sta v kategoriji do 80 kg poskrbela Aaron Cook in vzpenjajoči zvezdnik kategorije Rus Albert Gaun. S 4:3 ga je dobil b7bca45bde7511e36d009c009edb72be_XLstarejši Anglež, ki je v polfinalu Francoza Maizerona (kako drugače), ugnal z zlato točko.

Na koncu tridnevnega turnirja je Miodrag Krnetić, selektor slovenske reprezentance povedal: »Turnir so dobro organizirali. Po mojem je bila edina pomanjkljivost število gledalcev, katerih je bilo izredno malo. So pa bili odlični tatamiji, ki so bili nedrseči. Kar se tekmovalcev tiče, je bil turnir kakovostnejše zaseden, kot je bil lanski v Manchestru. Žal se Evropejci niso najbolj izkazali, saj so bili tokrat v ospredju Azijci. Sojenje je bilo dobro. «

Čez slaba dva meseca bodo serijo tekem za velike nagrade nadaljevali v Kazahstanu. Tekmovanje bo od 29. do 31. avgusta v Astani. Tretje letošnje tovrstno »druženje« najboljših taekwondoistov sveta bo od 24. do 26. oktobra v angleškem Manchestru, veliki finale pa je načrtovan 13. in 14. decembra v mehiškem Queretaru.