Preko favoritinj do evropskega srebra

13221547_10209904904481504_871745081966848919_nNa evropskem članskem prvenstvu, s katerim so začeli danes v švicarskem Montreuxu, je zablestela Ana Petrušić, ki je osvojila svojo prvo medaljo na tovrstnih turnirjih. V kategoriji do 49 kilogramov je premagala tri nasprotnice (tudi vodilno na svetovni lestvici, Francozinjo Yasmino Aziez).  V finalu pa ni našla pravega odgovora na agresivnost Srbkinje Tijane Bogdanović, ki jo je premagala z 0:7.

V prvem dvoboju je mlada Ljubljančanka dokazala, da je na prvenstvo bolje pripravljena kot leto starejša Ciprčanka Irene Pasiouli, saj jo je porazila z 13092156_10209912826719555_2984365038704924133_nvisoko razliko šestih točk (8:2).

V četrtfinalu je Petrušićeva odlično nadzorovala potek dvoboja, saj je bila dovolj aktivna, da je prva nosilka turnirja, Francozinja Yasmina Aziez, ki je čakala na njeno napako, ni mogla presenetiti. V dodatni rundi je sicer bila Francozinja blizu točki z ročnim udarcem, a je takoj zatem do nje poskusila priti tudi Ana. Z nogo je zadela nasprotnico v prsi. Elektronska naprava je zabeležila dovolj močan stik, po katerem je Slovenija na letošnjem evropskem prvenstvu prišla do prve medalje! A se mlada reprezentantka ni zaustavila pri bronu. V polfinalu je presenetila še eno veliko ime taekwondoja. Rusinja 13263869_10209912217024313_722752357400970654_nAlexandra Lychagina ji je morala priznati premoč po treh rundah. Podobno presenečenje je uspelo tudi Srbkinji Tijani Bogdanović, ki je v drugem polfinalu s 4:2 ugnala trikratno in aktualno evropsko prvakinjo iz Hrvaške, Lucijo Zaninović. Tako sta se za zlato medaljo na letošnjem evropskem prvenstvu v švicarskem Montreuxu udarili mladi predstavnici prihajajočega vala evropskega taekwondoja. V njem pa je tokrat slavila tretja nosilka turnirja, ki navkljub šele 18-tim letom nadaljuje z vrhunskimi rezultati, ki jih je v članski konkurenci začela s tretjim mestom na lanskem svetovnem prvenstvu in z uvrstitvijo na letošnje olimpijske igre.

Presenečenja so se vrstila

Prvi dan evropskega prvenstva je bilo v Salle Omnisport du Pierrer, v švicarskem Montreuxu kar nekaj presenetljivih rezultatov. Zanimivo je, da so trije favoriti iz štirih kategorij s tekmovanjem končali pred uvrstitvijo v polfinale. To sta bili v ženski kategoriji do 46 kilogramov Kyriaki Kouttouki in v kategoriji do 49 kilogramov Yasmina Aziez, ki jo je v četrtfinalu izločila Ana Petrušić. Sloves favoritov je upravičil le Portugalec Rui Braganca, ki je povrh vsega ubranil zlato medaljo iz prejšnjega evropskega prvenstva.

V moški kategoriji do 58kg, so se kar trije olimpijski potniki od štirih uvrstili v polfinale. Do njega ni prišel le Nemec Levent 13239990_10209909836524802_5354007725727776292_nTuncat, ki ima v svoji zbirki tri zlate medalje iz evropskih prvenstev. Enega najboljših borcev na svetu je porazil Anglež Feyi Pearce, katerega pa je v polfinalu zaustavil Izraelec Ron Atias, ki je zatem izgubil proti Potrugalcu Braganci. Belgijec Mourad Laachraoui je v Švici v kategoriji do 54 kg prišel do svoje prve evropske medalje. To mu je uspelo potem, ko je v polfinalu ugnal Rusa Sanislava Denisova. Njegov nasprotnik v finalu je bil Španec Jesus Tortosa Cabrera, ki bo tekmoval na letošnjih olimpijskih igrah, Belgijcu ni mogel do živega. O odvijanju tekmovanja v ženski kategoriji do 49 kg smo že pisali. V najlažji ženski kategoriji (do 46 kg) je Ukrajinka Iryna Romoldonova poskušala znova priti do zlate medalje. Na evropski prestol je prišla po zmagi nad Španko Blanco Palmer Soler, ki je pred tem porazila prvi favoritinji kategorije, Ciprčanko Kyriaki Kouttouki in Turkinjo Rukiye Yildirim.