Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Prvo svetovno mladinsko prvenstvo in prva medalja za Slovenijo

Svetovno mladinsko prvenstvo v kitajskem Tajpeju je odlična priložnost, da se spomnimo na največji uspeh našega mladinskega taekwondoja. Pisalo se je leto 1996. Takrat jasminaso v Barceloni organizirali prvo svetovno prvenstvo za to starostno kategorijo. Med udeleženci tekmovanja je bila Jasmina Kržan, ki je v Španijo pripotovala kot dobitnica bronaste medalje na evropskem mladinskem prvenstvu in je s tem bila v širšem krogu favoritinj tudi na svetovnem prvenstvu. Takrat šestnajstletna slovenska reprezentantka, je v Barceloni naravnost blestela, saj je zmagovala vse do finala, ko jo je v peti zaporedni borbi ugnala Hyung-Eun  Park iz Južne Koreje. Osemnajst let po tem zgodovinskem rezultatu, ki ga ni presegel nobeden izmed njenih naslednikov v naši reprezentanci, smo se pogovarjali s Kržanovo, ki je zablestela v zadnjih letih prejšnjega stoletja.

912574_10152294101076726_1405301291_n (1)O čem razmišljate sedaj, ko se naša mladinska reprezentanca nahaja na SP?
Zmeraj, ko so naši kadeti, mladinci in člani na večjih tekmovanjih,
imam nostalgijo po adrenalinu, ki ga prinašajo borbe. Po spletu spremljam vse rezultate in stiskam pesti. Neverjetno je, kako se je vse spremenilo.

Kako se spominjate svetovnega prvenstva v Španiji, ko ste osvojili medaljo? Kakšna je bila konkurenca?
V življenju nekaterih stvari nikoli ne pozabiš. Leto 1996 je bilo
posebno. Maja sem dosegla tretje mesto na EP v Zagrebu, ko sem v polfinalu izgubila proti Ivani Vujčič. Rezultat je bil 4:4. Z medaljo sem si priborila karto za prvo mladinsko SP v Barceloni. Bila sem edina tekmovalka iz Slovenije. Imela sem 5 borb. V prvem kolu sem Bolgarko Transko premagala s 7:1, v drugem kolu Kazahstanko Sapronovo z 2:0. V tretjem sem se pomerila s Španko Jenifer Delgado, ki je bila velika favoritinja. Uspelo mi jo je premagati s 3:2. V polfinalu sem z 2:1 ugnala še Grkinjo Mamekovo, v finalu pa izgubila proti Korejki Parkovi s 4:1. Najbolj živo se spomnim zmage nad špansko tekmovalko. Takoj po borbi me je trener Michel Sabol metal v zrak in mi govoril: »Ti si nora, ti si nora!«
V moji kategoriji so v letih do prvih OI v Sydneyu,  na
večjih tekmovanjih prevladovale evropske tekmovalke. Korejci pa so bili takrat resnično razred zase. Veliko mojih tekmic je bilo na OI v Sydneyu. Danes so vse države zelo dvignile svojo kakovost in so razlike majhne. Taekwonodo iz leta v leto zelo hitro napreduje in ga že komaj sledim.

Kako gledate na celotno obdobje, ko ste tekmovali?
Z lepimi spomini in grenkim priokusom, ker sem prehitro nehala tekmovati.

V kolikšni meri ste še aktivni v taenkwondoju?
Zadnjo leto sem zaradi rojstva sina, žal, zelo malo aktivna. Upam, da
bom v prihodnje uspela najti več časa in postati spet bolj aktivna.
Bomo videli. Želela bi pa predvsem delati z otroci do mladinske
kategorije.

Kaj menite o trenutnem stanju v slovenskem taekwondoju?
Stanje zadnjih nekaj let bi ocenila zelo pozitivno, saj so prisotni
vrhunski rezultati. Večina reprezentantov je enakovrednih najboljšim na svetu. Rezultati so neverjetni glede na to, da vemo, da je pri nas zelo malo klubov in tekmovalcev. Tukaj bi dala pohvale vsem klubskim trenerjem, kot tudi reprezentančnim.

Pravila se kar hitro spreminjajo, je to v redu?10013104_10152294103356726_30550658_n
Moj odgovor je takoj, NE. Spreminjajo se že iz meseca v mesec. Vsako večje tekmovanje je z novimi pravili, testiranji. Težko jih je
slediti, kaj šele optimalno pripraviti tekmovalca na novosti, ki še
sploh niso testirana. Moje mnenje je, da so bila najboljša pravila na OI v Atenah, kjer so bile prikazane najboljše  WTF borbe!

Kakšna je vaša napoved, oziroma razmišljanje o letošnjem evropskem
članskem prvenstvu?

Težko je napovedovati, sploh odkar so udarci v glavo vredni toliko točk in se izid lahko takoj spremeni. Vseeno bom napovedala dve medalji – Ivan Trajkovič in Nuša Rajher. Vsem želim borbe brez poškodb in čim več zmag. Želim si, da v svetovnem taekwondo ne bi toliko spreminjali pravila in da bi prišli v ospredje tehnično dobri
tekmovalci.