Sofija je pozabljena, prihaja Bari

V Sofiji, glavnem bolgarskem mestu so prvič organizirali eno izmed tekem Velikih nagrad. Ker se bliža konec leta in z njim tudi zaključni seštevek točk, ki bo najvišje uvrščenim borcem in borkam omogočil neposredno uvrstitev na olimpijske igre 2020, je razumljivo, da je sedaj zelo pomemben prav vsak dvoboj. Če na dogajanje v Bolgariji gledamo s tega vidika, potem je lahko bil Ivan Trajković, edini Slovenec, ki je tekmoval v Sofiji, neposredno po koncu tekmovanja kategorije nad 80 kilogramov razočaran, saj je imel dokaj ugoden žreb. A je z zmago proti Ukrajincu Shelestu v prvem krogu (bilo je 18:17) prišel do še kako pomembnih točk za svetovno lestvico. V drugem krogu je Trajkovića zaustavil Kitajec Sun, ki je zmagal z rezultatom 24:11. »Turnir v Sofiji je bil moj tretji turnir v treh tednih. Mislim, da sem na prvih dveh pokazal dobro formo in spremembo v sami taktiki borbe, ki se je delno obrestovala tudi tukaj. V prvem dvoboju sem vodil od začetka do konca. Tudi za sedem točk. Na koncu je fizično močnejši Ukrajinec izkoriščal svoje prednosti in se mi približal. A sem dvoboj pametno pripeljal do konca. Naslednji dvoboj je bil taktično in tehnično boljši od prvega. A sem v njem 30 sekund pred koncem naredil napako. Kitajec je z enim udarcem v glavo dosegel šest točk. Zato sem se moral odpreti, on pa je kaznoval moje napake. Občutki so mešani. Želel sem si več. Ampak me čakata še dva pomembna turnirja. V Bariju in v Moskvi moram vse kar sem dosegel do sedaj nadgraditi«, pravi Trajković o dogajanju v Sofiji, kjer je v finalu njegove kategorije Brazilec Maicon Siqueira premagal Korejca Kyo Don Ina. Šlo je za dokaj živčen finale, v katerem sta bila nasprotnika tesno skupaj. V tretjo rundo je Siqueira vstopil s prednostjo točke (2:1), po njej pa je zmagal s 4:3. V hotelu Marinela, kjer so organizirali tekmovanje sta do tretjega mesta prišla Hrvat Ivan Šapina in Kitajec Hongyi Sun. Za Trajkovića je dobrodošlo, da je v drugem krogu izpadel tudi Nemec Bachmann, ki je na svetovni lestvici s šestimi točkami prednosti pred Bistričanom na šestem mestu. Slabo pa, da se je do četrtfinala prebil Anglež Cho, ki je na oktobrski olimpijski lestvici peti in ima pred našim prvakom spoštljivih 20 točk prednosti. V dveh najtežjih ženskih kategorijah sta v Bolgariji zmagali Afričanka Ruth Gbagbi iz Slonokoščene Obale (kategorija do 67 kg) in Kitajka Shyjin Zheng (kategorija nad 67 kg). Finale Velikih nagrad bo decembra v Moskvi. Tam bomo dobili prve potnike za olimpijske igre. Najboljši Evropejci imajo možnost, da konec naslednjega tedna osvojijo lepo število točk, saj bo v italijanskem Bariju potekalo posebno Evropsko prvenstvo, kjer bodo zmagovalci kategorij prejeli po 40 točk. Med šestnajstimi prijavljenimi borci je tudi Trajković, katerega bi odlična uvrstitev nekoliko dvignila na olimpijski lestvici, oziroma bi si z zmago že skorajda zagotovil odhod v Tokio.