Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Sprehod po kategorijah svetovnega prvenstva

IMG_0280aDanašnji dan na svetovnem prvenstvu, ki ga gosti ruski Čeljabinsk, je namenjen reprezentančnim treningom, ki potekajo v pomožni, a še vedno zelo prostorni dvorani, ki jo sicer uporabljajo za hokejske tekme. Tako se je slovenska šesterica potila med tistimi, ko so že prispeli v glavno mesto Južnega Urala. Glede na včerajšnji trening je bila danes dvorana že skorajda premajhna za tiste reprezentance, ki so s treningom pričele ob 10 uri.  Po zadnjih podatkih bo v Čeljabinsku tekmovalo več kot 1000 taekwondoistov iz 141 držav. To rusko mesto zelo dobro IMG_0358apoznajo tisti borci, ki so se leta 2011 in 2013 udeležili odprtega prvenstva Rusije, ki je bilo v tem več milijonskem mestu. Borilne veščine pa po drugi strani dobro poznajo tudi prebivalci, saj je bilo lani v njem evropsko prvenstvo v judu. Poglejmo stanje v kategorijah, v katerih bodo nastopili naši reprezentanti.

Moška kategorija do 63 kg

IMG_0393aSlovenijo bo zastopal Jure Pantar. Za svetovno prvenstvo se je prijavilo 65 posameznikov. Med njimi je na prvem mestu svetovne lestvice Belgijec Jaouad Achab, ki je Pantarja premagal v finalu zadnjega evropskega prvenstva. Takoj za njim je Južni Korejec Dae-hoon Lee, dvakratni azijski in dvakratni svetovni prvak. V Rusiji bo tekmoval tudi tretji s svetovne lestvice, Mehičan Saul Gutierrez Macedo. Omenimo še Tunizijca Ouahida Brikija, ki je peti borec sveta v kategoriji do 63 kg. Torej lahko pričakujemo zares izvrstne obračune, katerih del bo tudi Jure Pantar, ki je 14 na lestvici in ki se bo s konkurenco pomeril naslednjo nedeljo.

Moška kategorija nad 87 kgIMG_0371a

Odsotnost Dong Ming Chaja, ki tako med 53-timi najtežjimi prijavljenimi tekmovalci svetovnega prvenstva ne bo branil prvega mesta na svetovni lestvici, bo poskušal za skok na vodilno pozicijo, izkoristiti Gabonec Anthony Mylann Mr. Obame. Povsem enakovredne nasprotnike bo imel v Angležu Choju, Nemcu Volkerju Wodzichzu, Irancu Sajjadu Mardaniju, Hrvatu Vedranu Golcu in konec koncev tudi v našemu Ivanu Trajkoviću, ki je sposoben premagati kogarkoli izmed tistih, ki so na svetovni lestvici uvrščeni višje, kot je sam. Razplet v tej kategoriji bo znan v soboto.

IMG_0369aŽenska kategorija do 49 kg

V Ani Petrušić imamo prvič na svetovnih prvenstvih, v tej kategoriji, prijavljeno tekmovalko. Zato je konkurenca za našo mlado reprezentantko določena neznanka. Petrušićeva bo tudi prva slovenska tekmovalka, ki bo stopila na tatami v športni dvorani Traktor. Nastop bo imela v sredo. V Čeljabinsku bo tekmovalo 51 bork. Med njimi je prisotna vsa elita kategorije, v kateri drži vrh Hrvatica Lucija Zaninović. Sledijo ji Francozinja Yasmina Aziez, Španka Brigitte Yague Enrique, Tajka  Chanatip Sonkham in Egipčanka Nour Abdelsalam. Tu so še nevarne Turkinja Rukiye Yildirim, Mehičanka Itzel Manjarrez, Američanka Charlotte Craig….

Ženska kategorija do 62 kgIMG_0238a

Dunja Lemajić je naša zastopnica v kategoriji do 62 kg. V njej je prijavljenih 46 deklet. Med njimi je prisotna skorajda celotna elita, saj izmed deseterice najboljših bork na svetu manjka le Chia Chia Chuang iz kitajskega Tajpeja. Namesto nje je iz te azijske države prišla Yi-Ching Ling. Trenutno je Švicarka Nina Claey prvo ime kategorije do 62 kilogramov. Močni nasprotnici za prvo mesto bo imela v Kanadčanki Ashley Kraayeveld in izkušeni Hrvatici Marini Šumić, ki je letos že zmagala na dveh turnirjih.

IMG_0395Ženska kategorija do 67 kg

Gre za kategorijo, ki je Sloveniji prinesla največ uspeha v njeni zgodovini. Zasluge za to gredo Franki Anić, ki bo v Čeljabinsku ena izmed tihih favoritinj za visoko uvrstitev. Vloga glavne favoritinje je namenjena Švedinji Elin Johansson, ki v tem letu pridno nabira točke za svetovno lestvico. Do njih je prišla na petih turnirjih, zmagala pa je v Fujairahu in na izredno močnem odprtem prvenstvu Nizozemske, v Dohi je bila druga, v Orlandu in Chisinauju pa tretja. Takoj za njo je Francozinja Haby Niare, izredno nevarna nasprotnica pa bo tudi Rusinja  Anastasiia Baryshnikova, katero je Anićeva, ki je na desetem mestu svetovne lestvice, že premagala. V kategoriji do 67 kg je prijavljenih 41 tekmovalk.

Ženska kategorija nad 73 kg

Med 31-ti prijavljenimi borkami v najtežji kategoriji bo barve Slovenije zastopala Nuša Rajher. Čeprav mlade mamice ni bilo naIMG_0398a tatamiju dobro leto, se konkurenca v njeni kategoriji ni bistveno spremenila. Mehičanka Briseida Acosta Balarezo je trenutno najbolj vroča borka. Letos je zmagala na odprvem prvenstvu Kanade in Mehike, v Švici pa je bila druga. Pozorni moramo biti na Olgo Ivanovo. Rusinja se lahko na »domačem« svetovnem prvenstvu uvrsti zelo visoko. Bogate izkušnje iz minulih tekmovanj bo poskušala vnovčiti Francozinja Gwladys  Epangue, na svoje druge zvezdniške trenutke pa čaka Angležinja Bianca Michaela Walkden, ki je v Bakuju prišla do naslova evropske prvakinje.