Svetovnemu dodal še evropski bron

Ivan Trajković je na evropskem prvenstvu, ki so ga od četrtka do nedelje organizirali v ruskem Kazanu, osvojil tretje mesto v kategoriji do 87 kilogramov. Po dveh suverenih zmagah je Bistričana v polfinalu zaustavil Rus Vladislav Larin, ki je na prvem mestu svetovne lestvice in ki je kasneje v finalu ugnal še Španca Daniela Rosa. Larin je na svoj račun dodal 40 točk, s katerimi si bo učvrstil mesto vodilnega taekwondoista sveta. Ivan Trajković bo za tretje mesto prejel 14.40 točk.

Nosilci kategorij so imeli na evropskem prvenstvu v ruskem Kazanu priložnost, da si ogledajo nastop potencialnega nasprotnika v drugem krogu, saj so bili v prvem prosti. Tako sta Ivan Trajković in njegov trener Kristijan Kovačič budno spremljala, kako se odvija dvoboj med Turkom Muhammetom Sarijem in Švedom Stassom Tsoyem in se po videnem lahko ustrezno pripravila na Turka. Ta je vzdržal do druge runde, ko ga je Trajković položil na tla in zmagal z 10:3. V tretjem krogu je Ivan prežal na Grka Christoforosa Kallifonisa. Tekmovalec iz juga Evrope, ki je na letošnji tekmi svetovnega pokala v Sofiji, kjer je Trajković zmagal, osvojil tretje mesto in je v polfinalu proti Trajkoviću prišel le do ene točke, tudi v Kazanu ni zmogel pripraviti presenečenja. Res je sicer osvojil šest točk, a jih je na drugi strani, naš prvak zbral 16! Prvi pravi in dejansko najtežji možni test je Bistričana čakal v polfinalu. Vladislav Larin, prvi nosilec kategorije, olimpijski podprvak, evropski prvak in tudi že zmagovalec tekme za Veliko nagrado je bil naslednji nasprotnik, ki ga tako kot Trajkovića uvrščamo v vrh svetovnega taekwondoja! Prvi s svetovne lestvice je imel pred petim najboljšim borcem na tej lestvici morda prednost v dejstvu, da je imel svoje dvoboje pred Ivanom, tako da je imel pred polfinalom nekaj minut več časa za počitek. Se pa polfinalista dobro poznata, saj večkrat tekmujeta na enakih prizoriščih. Žal je bil tudi tokrat Rus, ki je bil dodatno motiviran zaradi domačega občinstva uspešnejši, tako da bo moral Trajković počakati do naslednje priložnosti, da užene neugodnega Larina. Ko je opravil z vsemi obveznostmi, je Trajković povedal: »Zadovoljen sem z današnjo medaljo. V prvem krogu sem bil kot četrti nosilec prost, v drugem sem premagal Turka Sarija s KO na začetku druge runde (10:3 za mene). V dvoboju za medaljo pa Grka Christoforosa Kallifonisa s 16:6. Ta dva dvoboja sem oddelal zelo suvereno. Vodil sem od začetka do konca. Med četrtfinalom in polfinalom sem imel samo 15 min počitka. V polfinalu sem dve rundi vodil proti prvemu nosilcu Larina, nakar so mi v tretji rundi pošle moči in sem dovolil Larinu, da prevzame pobudo. Taktika je bila dobra, žal mi je, ker mi je zmanjkalo moči. A tak je šport. Vesel sem nove medalje z evropskih prvenstev in predvsem kontinuitete svojih rezultatov«. Njegov trener Kristijan Kovačič pa je dodal: »Po včerajšnjem žrebu sem pričakoval polfinale. Vedel sem, da ne bo lahko. Evropsko prvenstvo je zagotovo eno najtežjih prvenstev. V kategoriji do 87 kg so si prvi štirje nosilci razdelili kolajne in upravičili vlogo vodečih. Čeprav v drugih kategorijah to ni bilo pravilo. Izgubilo je ogromno svetovnih prvakov, evropskih prvakov in nosilcev olimpijskih odličij. Za polfinale z Larinom smo imeli pravo taktiko. Ta nas je držala spredaj dve rundi. Nato nas je v 3. rundi odrezalo in nismo več prišli v ritem z Rusom. Vendar moram povedati, da sem zadovoljen, saj zadnji dve leti več kot uspešno vztrajamo v samem vrhu in osvajamo odličja tako na SP, EP in GP …. Vse to je dobra popotnica za končnico. Čakajo nas štirje GP in finale. Tako da bo bera točk še velika. Ostali smo zdravi, kar je zelo pomembno pred GP v Rimu!«

V Kazanu je Ivan prišel do svojega drugega najboljšega rezultata na evropskih članskih prvenstvih, saj je leta 2012 v angleškem Manchestru osvojil srebrno medaljo, zatem pa na naslednjih dveh v Bakuju in v Montreuxu ni bil tako uspešen.

V drugem polfinalu kategorije do 87 kilogramov sta se pomerila Nemec Alexander Bachmann in Španec Daniel Ros, tako da so se v polfinale uvrstili prvi štirje nosilci kategorije. Finale si je zagotovil Španec, Bachmann pa je zamudil priložnost, da se na svetovni lestvici povsem približa Larinu. Rus je postal evropski prvak, oziroma je ubranil naslov, tako da bo na evropskem vrhu še dodatni dve leti, vsaj do naslednjega prvenstva stare celine!

V najtežji moški kategoriji, v kategoriji nad 87 kilogramov sta se v finale uvrstila Azerbajdžanec Radik Isaev in Rus Roman Kuznetsov. Slednjemu so na podelitvi medalj nataknili odličje zlate barve!

Kar se zadnjih ženskih kategorij tiče, so danes tekmovale borke v kategoriji do in nad 73 kilogramov. V finale so se razen mlajše Zhivotkove uvrstile uveljavljene taekwondoistke. V najtežji sta to bili Angležinja Bianca Walkden in Poljakinja Aleksandra Kowalczuk, v kategoriji do 73 kilogramov pa ob Rusinji Arini Zhivotkovi Turkinja Nafia Kus, ki je v polfinalu premagala Hrvatico Ivo Radoš. Evropski prvakinji sta postali Kusova in Kowalczukova, ki je presenetila Walkdenovo.