Vrata so žal ostala priprta

V Rijadu, glavnem mestu Saudijeve Arabije se je zaključila letošnja tekmovalna sezona. Ta se je v drugem delu leta vrnila v normalni tok odvijanja. Na finalu Velike nagrade se se udeleženci še zadnjič letos pomerili za točke olimpijske lestvice. Priložnost, da se uvrstita med 16 udeležencev turnirja in si s tem izboljšata izhodišče za naslednje leto sta imela tudi naša vrhunska borca, Patrik Divković in Ivan Trajković, ki sta na decembrski lestvici napredovala za mesto. Divković je na njej 21-ti, Trajković pa 23-ti. A se je v kategoriji nad 80 kilogramov mejna črta potegnila ravno pred 21 mestom, ki ga zaseda Divković. Kot zadnji, ki je potoval v Saudsko Arabijo je bil 20-to uvrščeni Egipčan Ahmad Rawy. S finalnim turnirjem so opravili v dveh dneh. Drugi dan so bili na vrsti dvoboji za medalje. Na vrh najtežje moške kategorije se je povzpel olimpijski zmagovalec in štirikratni zmagovalec Velike nagrade Afričan Cheick Sallah Cisse. V finalu je ugnal aktualnega svetovnega prvaka Mehičana Carlosa Sansoresa, katerega je rezultat na domačem svetovnem prvenstvu dvignil za sedem mest in ga popeljal na vodilno pozicijo lestvice nad 80 kilogramov. V finalu je bil Cisse bolj aktiven in agresiven in je zmagal v obeh rundah. Bronasto medaljo si je priboril Makedonec Dejan Georgievski. V tej kategoriji je največji skok na lestvici napravil svetovni prvak Srb Mahdi Khodabakhshi, ki je na decembrski lestvici 10-ti, glede na novembrsko pa je napredoval za 37 mest!  V kategoriji nižje (-80 kg) je Saudsko Arabijo z največjim nasmeškom zapustil Italijan Simone Alessio. Svetovni prvak in dvakratni zmagovalec turnirjev Velike nagrade je za osvojitev prvega mesta potreboval tri finalne runde. Prvo proti zelo prodornemu Korejcu  Geon-woo Seonu je dobil, drugo izgubil, v tretji rundi pa so mu k zmagi pomagale bogate izkušnje, ki so bile osnova za uspešno izveden udarec v glavo. Egipčan Seif Eissa je osvojil bron. V finale kategorije do 68 kilogramov je Uzbekistanec Ulugbek Rashitov, olimpijski in azijski prvak vstopil kot velik favorit, saj se njegov nasprotnik, Jordanec Zaid Kareem pred zadnjim turnirjem ni mogel pohvaliti z veliko vrhunskimi rezultati. Doslej je dvakrat nastopil v finalu velikih nagrad. A je zadnji dvoboj v tej kategoriji še enkrat pokazal, da se je treba v vsakem dvoboju boriti na vso moč. Kareem je po izidu 7:7 dobil prvo rundo. Drugo je nekoliko lažje, z 11:5 zmagal Rashitov. Tretjo pa je z energičnim napadom v zadnjih sekundah dobil Kareem, ki je tako prišel do rezultata kariere. Tretje mesto je osvojil Turek Hakan Recber. V najlažji moški kategoriji, kategoriji do 58 kilogramov sta si finalni nastop zagotovila olimpijski podprvak Tunizijec Mohamed Khalil Jendoubi in dvakratni svetovni prvak in šestkratni zmagovalec GP, Korejec Jun Jang. Enakovredni obračun je v dveh rundah dobil Jang. Do bronaste medalje pa je prišel Francoz Cyrian Ravet.

V najlažji ženski kategoriji (-49 kg) se je ena najbolj izkušenih bork na svetu, Tajka Panipak Wongpattanakit, ki ima v zbirki dve zlati olimpijski medalji, pomerila s prihajajočo turško zvezdnico Merve Dincel. Tajka je točno vedela, kako osvajati točke in si zanesljivo priborila zlato medaljo. Bronasta je postala Španka Adriana Cerezo Iglesias. Kar se izkušenj tiče, je bil zelo enakovreden finale v kategoriji do 57 kilogramov. V njem sta si nasproti stali svetovna prvakinja Kitajka Zongshi Luo in turška veteranka Hatice Kubra Ilgun, ki je že dvakrat zmagala v finalu GP.  Z različnimi tehnikami je Turkinja presenetila Kitajko v prvi rundi. Ko je v drugi Luojeva izboljšala obrambo, je s tem dobila tudi rundo. V tretji pa je po enakovrednem kosanju, zaradi večjega števila poskusov slavila kitajska borka. Bron si je prislužila Kanadčanka Skylar Park. Kitajska je imela zastopnico tudi v finalu kategorije do 67 kilogramov. Mengyu Zhang je skušala ponoviti dosežek Luojeve. A je Jordanka Julyana Al-Sadeq prikazala dovolj energični nastop, ki jo je v obeh rundah popeljal v prednost in do zlate medalje. Tretje mesto je pripadlo veteranski svetovnega taekwondoja, Francozinji Magdi Wiet-Henin. Tudi v finalu najtežje ženske kategorije (+67 kg) je šlo za dvoboj izkušenj in mladosti. Trikratna svetovna in petkratna GP prvakinja Angležinja Bianca Cook, ki šteje 31 let, se je pomerila s 17 letno svetovno mladinsko prvakinjo, Turkinjo Sude Yaren Uzuncavdar, ki je bila v Sofiji tudi najboljša posameznica tekmovanja. Taktični dvoboj ni prinesel veliko točk. Obe sta zmagali po rundo. V tretji je več moči ostalo mladi Turkinji, ki je pritiskala na Angležinjo in si s tem zagotovila zlato medaljo. Njen uspeh je z bronom dopolnila reprezentančna kolegica Nafia Kus. V Rijadu so tako do zlatih medalj prišle Tajska, Italija, Turčija, Južna Koreja, Kitajska, Slonokoščena obala in Jordanija. Z dvema zlatima medaljama je slednja osvojila prvo mesto. Na drugo se je s kar petimi medaljami povzpela Turčija. Tretja po uspešnosti je bila Južna Koreja.  Tokrat so dobitniki medalj ob točkah osvojili še nekaj denarja. Prvaki 6000, podprvaki 3000 in dobitniki bronatih medalj po 1000 ameriških dolarjev.