Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Vrnitev dobrih starih Velikih nagrad

Vse poti so pred dobrim tednom vodile v Rim, kjer so se prvič po lanskih olimpijskih igrah srečali najboljši taekwondoisti na svetu. Šlo je za tekmo Velike nagrade, katere ni bilo na programu vse od leta 2019 in na kateri je tekmovalo kar nekaj dobitnikov zlatih medalj iz Japonske. Italijanski ljubitelji taekwondoja so z največjim zanimanjem spremljali Vita Dell’Aquilo, Uzbekistanca Ulugbeka Rashitova, Američanko Anastasijo Zolotić in Hrvatico Mateo Jelić. Tej zlati četverici je družbo v Rimu delalo precej tistih, ki so v Tokiu osvojili srebrno ali bronasto medaljo. Vsega skupaj je tekmovalo 256 posameznikov. Posebno ekipo so sestavljali begunci. V njej so bili trije člani. Športniki so se pomerili v osmih olimpijskih kategorijah (štiri moške in štiri ženske), v vsaki je bilo prostora za 32 športnikov.  Turnir je potekal po pravilu boljši v treh rundah, vsaka runda je trajala po dve minuti. Nov format prinaša v dvoboje dodatno dinamiko, saj šteje vsaka runda posebej, oziroma se točke ne prenašajo iz ene v drugo rundo. Če se runda konča neodločeno, odločajo točke, osvojene iz obratov, kar prinaša v dvoboje dodatno spektakularnost. Najboljši na rimskem turnirju so se lahko dodatno veselili, saj osvojene točke že štejejo kot kvalifikacijske za olimpijske igre v Parizu 2024. Prve tri medalje so šle na Kitajsko (Zongshi Luo, ženska kategorija -57kg), v Južno Korejo (Jun Jang, moška kategorija -58kg)  in v Turčijo (Hakan Recber, moška kategorija -68 kg).

 

Ženska kategorija do 57 kilogramov

V finalu kategorije sta se udarili dvakratna olimpijska zmagovalka, Angležinja Jade Jones in Kitajka Zongshi Luo, ki se je na turnirske blazine vrnila tretjem mestu na Grand Slamu, v Wuxiju leta 2019.

Jonesova je bila sicer podjetnejša v prvi rundi, a je Kitajka prva prišla do točke. Višja telesna rast ji je omogočila kontroliranje poteka runde in zanesljivo zmago. V drugi rundi je Kitajka povedla z 2:0. Jonesovi je uspel udarec v glavo in vodstvo s 5:2. A je Luova izenačila, nato pa je Jonesova prejela kopico Gam-jeonsov. Zato je Kitajka višala prednost in rundo dobila z 12:5, kar je pomenilo, da je zlata medalja njena, Jonesova pa se je morala zadovoljiti s srebrno medaljo. Bronasto medaljo si je pri tekmovala v lanskem letu nezaustavljiva Zolotićeva, ki je dobila prvo polfinalno rundo proti Jonesovi, a izgubila naslednji dve. Drugi bron so nadeli Kanadčanki Skylar Parkovi, ki je letos že zmagala v Sofiji in dobila Vseameriško prvenstvo. V polfinalu je bila Luova enostavno premočna nasprotnica.

 

Moška kategorija do 58 kilogramov

V finalu je tunizijski srebrni olimpijec Mohamed Khalil Jendoubi izzival Korejca Jun Janga. Prva finalna runda je imela počasen start, ki pa se je nadaljeval v kopico udarcev v glavo. Konkretnejši je bil Jang, ki je rundo zmagal z 12:7. Druga runda se je nadaljevala, kjer se je končala prva. Jang je uspešno nizal točke in obenem zaustavljal protiudarce nasprotnika. V tej rundi dvoma o zmagovalcu ni bilo, Korejec je slavil z 10:1. Do brona sta prišla Turek Gorkem Polat in Španec Adrian Vicente Yunta.

 

Moška kategorija do 68 kilogramov

Zadnji finale prvega tekmovalnega dne v Rimu je bil v moški kategoriji do 68 kilogramov. Bronastega olimpijca iz Turčije, Hakana Recberja je izzival Šved Ali Alian. Z udarcem v glavo je Recber povedel s 3:0. Po treh kaznih se je rezultat spremenil v 4:2. Rundo je dobil Turek z izidom 9:4. Tudi v drugi rundi je povedel Recber, to pot je z ročnim udarcem v telo dobil točko. Sledila je nova serija kazni na obeh straneh. A je bil znova Recber tisti, ki je ušel naprej, dobil rundo z 10:3 in se veselil zmage na rimskem turnirju. Dodatno se je veselil tudi zato, ker je v polfinalu ugnal Angleža Bradleya Sindena, ki ga je porazil v Tokiu. V Rimu je bil Sinden nemočen. Drugo bronasto medaljo si je v tej popularni moški kategoriji pritekmoval Korejec Ho Jun Jin, ki je polfinale proti Alianu odlično začel. Dobil je uvodno rundo, a je izgubil naslednji dve.

 

Drugi tekmovalni dan so bile na programu najtežje kategorije. Največ razlogov za veselje so imeli Francozinja Magda Wiet Henin, Korejka Dabin Lee in Turek Emre Kutalmis Atesli. Srebro je odpotovalo v Jordanijo, Portoriko, Slonokoščeno obalo, bron pa v Veliko Britanijo (dvakrat), Korejo, Slonokoščeno obalo, Italijo in Severno Makedonijo.

Ženska kategorija do 67 kilogramov

V finalu sta se pomerili Jordanka Julyana Al-Sadeq in Francozinja Magda Wiet Henin. Jordanka še nikoli ni zmagala na tekmah Velike nagrade. Zato je dvoboj začela agresivno. Takšen pristop se ji je obrestaval, saj je povedla s 7:3. Opogumljena s tolikšnim vodstvom je nadaljevala prodorno in rundo zmagala s 15:3. V drugi rundi je prišlo do preobrata. Kazni sta Jordanko stali dveh točk. Ko je Heninova dosegla še dve točki, je drugo rundo zmagala s 4:1 in ostala v igri na zlato medaljo. V zadnji rundi je Heninova uspešno udarila z nogo v telo nasprotnice in povedla z 2:0. V zadnjih 15 sekundah sta se tekmici obdelovali z udarci. Udarec v glavo je Francozinja kompenzirala s tremi v telo in na ta način zmagala odločilno tretjo rundo. V prvem polfinalu je Al Sadeq v dvoboju z malo točkami ugnala Južno Korejko Jan Di Kim. V drugem polfinalu je bila nekdanja svetovna prvakinja Ruth Gbagbi zelo tesno ob Heninovi, ki je prvo rundo dobila potem, ko se je ta končala z 2:2, drugo pa z 2:1.

 

Ženska kategorija nad 67 kilogramov

Zadnji dvoboj v najtežji ženski kategoriji sta usmerjali Portoričanka  Crystal Weekes in Korejka Dabin Lee. Ko je kazalo, da bo prva zmagala uvodno rundo, saj je vodila s 4:2, je Korejki 15 sekund pred koncem uspel udarec za tri točke, ki ji je prinesel zmago s 5:4. Tudi v drugi rundi je bila Portoričanka aktivnejša in je 25 sekund pred koncem vodila s 4:0. A se Leejeva ni predajala. Po udarcu v telo je sledil še udarec v glavo, ki je položil Weekesovo na tla, Leejevi pa prinesel zmago s 7:4. Podobno agresivno kot v finalu, se je Weekesova borila v polfinalu, kjer je v dveh rundah premagala Rebecco Mcgowan iz Velike Britanije. Druga bronasta medalja je ostala v Italiji, kjer se je v polfinalu Maristella Smiraglia, motivirana z vzpodbujanjem občinstva sicer lotila Leejeve, ki pa je vnovčila svoje bogate izkušnje in navkljub zaostanku v obeh rundah zanesljivo napredovala v finale.

 

Moška kategorija nad 80 kilogramov

Kategorija, proti kateri Slovenci pogledujemo še posebej pozorno in pogosto, saj sta v njej na svetovni lestvici Ivan Trajković na 18 mestu, Patrik Divković pa je 28. V finalu rimskega turnirja sta se borila Turek Emre Kutalmis Atesli in olimpijski prvak iz Slonokoščene obale Cheick Sallah Cisse. Zelo izenačeno prvo rundo (5:5, 6:6) je sedem sekund pred koncem v svoj prid z udarcem v telo odločil Turek. Druga runda ni trajala dolgo, saj jo je po desetih sekundah Afričan predal zaradi poškodbe. V poflinalu se je moral Atesli zelo potruditi, da je ugnal Angleža Cadena Cunninghama. Zmago v prvi rundi si je prigaral tri sekunde pred koncem. V drugi rundi je mladi Anglež zmogel do petih točk, medtem ko jih je Atesli osvojil sedem. Poslastico je predstavljala prva runda drugega polfinala med Cissejem in Makedoncem Dejanom Georgievskim. S 14:6 jo je dobil Cisse, ki je bil boljši tudi v drugi. A le s 4:2.

 

Kot zadnja sta se zlatih medalj v Rimu veselila Italijan Simone Alessio, svetovni prvak iz leta 2019 in španska najstnica Adriana Cerezo Iglesias. Ostale medalje so šle – srebrni  – v Egipt in na Hrvaško, bronaste pa v Južno Korejo (dve), Mehiko in Uzbekistan.

Ženska kategorija do 49 kilogramov

V finalu te kategorije sta se pomerili novinki v tem nivoju tekmovanj. To je pomenilo, da bosta Hrvatica  Bruna Duvančić in Španka Cerezo Iglesias osvojili svoji prvi medalji na Veliki nagradi. Španka je začela siloviteje in vodstvo z 2:0 povišala na 4:0. Hrvatica je znižala na 4:2, a je rundo dobila Španka s 6:2. Precej bolj izenačena je bila druga runda. 10 sekund pred koncem je vodstvo Iglesiasove (2:0) izpuhtelo (2:2). A je to bilo premalo, da bi bila potrebna še tretja runda, saj so Španki prisodili zmago že v drugi rundi. Njeno veselje je bilo spontano. Pred tem je namreč v polfinalu ugnala dvakratno svetovno prvakinjo Jaeyoung Sim. In to zanesljivo (5:2 in 7:1). Tako je v prvi rundi drugega polfinala delovala tudi Duvančićeva, ki je Mehičanko Danielo Paolo Souzo premagala z 8:3. Zelo izenačena je bila druga runda, v kateri je Hrvatica naredila preobrat in zmagala s 7:6.

 

Moška kategorija do 80 kilogramov

Simone Alessio se je moral ob prihodu na tekmovališče pred finalom spoprijeti z izredno glasno podporo občinstva, ki je od njega veliko pričakovala. Zadnji dvoboj na rimskem turnirju je bil zelo zahteven, saj se je domači zvezdnik pomeril v dvakratnim dobitnikom olimpijske bronaste medalje, z Egipčanom Seifom Eisso. Alessio je zaradi kazni nasprotniku hitro povedel. A je zatem sam stopil napako, tako da je bil rezultat poravnan na 1:1. Ko je Italijanu uspel nožni udarec v glavo, je prišel do za ta dvoboj ogromne prednosti treh točk. Podoben udarec mu je skorajda uspel še nekoliko kasneje, a je za uspeh stal preblizu nasprotniku.

Tudi drugo rundo je začel Alessio, ki ga je ponesla glasna podpora občinstva silovito, z udarcem za tri točke. Zatem je prejel dve kazni. Rezultat je bil izenačen (3:3) vse do desetih sekund pred koncem druge runde. Takrat sta oba tekmeca poslušala priti do zmagovalne točke. Egipčan je bil malce preveč agresiven in je porinil Italijana na tla. Zato je prejel gam-jeoms in finala je bilo konec! Alessio je povsem zasluženo osvojil prvo mesto, saj je bil polfinalni dvoboj proti Korejcu Wooju Hyeoku Parku eden najbolj razburljivih na turnirju. Bil je tako napet, da je bilo občinstvo vseskozi na nogah. Prva runda se je po seriji udarcev v glavo, ki jo je dobil Italijan, končala z izidom 10:10.  V drugi rundi je bil dolgo v vodstvu Park, a si je Alessio z udarcem v glavo, 13 sekund pred koncem zagotovil napredovanje v finale. Zelo napet je bil tudi drugi polfinale. Uzbekistanec Shukhrat Salaev je zmagal v prvi rundi z rezultatom 6:3. V drugi je Eissa prišel do dokaj komfortne zmage z 9:4. Zato pa je bila tretja runda povsem druga zgodba. Do zadnje sekunde je bilo 0:0. Takrat je Salaev izpeljal udarec v glavo. Izkazalo se je, da je bil nepravilen, zato je prejel kazen in s tem bronasto medaljo.

Fotografije: WT