Zmagovalca kategorije odnesla vonj medalje

V madžarski Budimpešti so končali z evropskim prvenstvom, na katerem so se štiri dni najboljši kadeti potegovali za eno izmed 80 medalj, kolikor so jih razdelili organizatorji. Slovenski reprezentanti so največ naredili zadnji dan, ko sta Larisa Lončarič in Leon Lenart Drašković prišla do četrtfinala, v katerem sta izgubila proti kasnejšima evropskima prvakoma. Ostali naši predstavniki niso bili tako prodorni, saj so se zaustavili v prvem oziroma drugem krogu. Larisa Lončarič je imela precej dela v prvem krogu, v katerem se je pomerila z Danko Liso Mario Sørensen. Po prvi rundi, ki jo je dobila z 8:5, se je nekoliko zaustavila v drugi, ki se je končala z izidom 11:11. V zadnji tretjini dvoboja je bila Lončaričeva nekoliko boljša, dvoboj je dobila z 20:18. Manj napeto je bilo v dvoboju proti Turkinji Ayseji Sili Kircaoglu. Odločilna je bila druga rundi, po kateri je Larisa vodila z 19:4. Turkinja je sicer poskušala znižati razliko, a je delala napake, ki so jo stale ugodnejšega izida. Lončaričeva je v četrtfinale napredovala z izidom 27:10. Grkinja Dimitra Sotiria Bitsikokou je po štirih minutah četrtfinala zabredla v določene težave, saj je zaostajala za tri točke (4:1). Šlo je za zelo izenačen dvoboj, v prvi rundi nista ne Slovenka ne Grkinja prišli do točke. V tretji rundi je sledil preobrat, Bitsikokoujeva je v njej dosegla sedem točk, Lončaričeva pa le eno, tako da se v polfinale (5:8) uvrstila tekmovalka iz juga Evrope. »Ko sem po dveh rundah povedla, sem že imela medaljo v rokah. Morda mi je zato nekoliko popustila zbranost, kar je nasprotnica izkoristila. Če odmislim to zadnjo rundo, sem s prikazanim v Budimpešti zadovoljna. V prvem dvoboju sem bila nekoliko preveč »trda«. Sem pa bila v drugem zelo samozavestna. Organizacija evropskega prvenstva je bila odlična. V dvorani je bilo prisotno navijaško vzdušje«, je povedala naša najboljša tekmovalka, ki je zato, ker je Grkinja Dimitra Sotiria Bitsikokou postala evropska prvakinja, osvojila odlično peto mesto. Njen trener Rene Voglar, ki je bdel še nad Linom Kovačičem in Lucijo Bujas je dodal: «Dvoboji mojih varovancev so bili v redu. Kar se tiče Lucije, je ta pravo vrednost pokazala po prvem dvoboju, ko se je sprostila. Vsem trem pa se je poznalo pomanjkanje izkušenj. Pričakujem, da bo naslednje leto še boljše«. Enako pot kot Lončaričeva je v Budimpešti opravil Leon Lenart Drašković. V prvem krogu je Angleža Darnella Nugenta premagal za točko (14:13). S tem, da je imel tako po prvi (5:1), kot po drugi rundi (12:8) štiri točke prednosti. Drašković se je suvereno lotil naslednjega nasprotnika, Srba Jovana Milutinovića. Prednost je s treh točk po prvi rundi (3:0) povečal na pet po drugi (10:5) in se zaustavil pri sedmih po tretji rundi (15:8). Napredovanje v četrtfinale mu je pobralo precej moči, v dvoboju proti Rusu Amranu Lievu je bil brez možnosti. Najnovejši evropski prvak je deloval kot stroj in predčasno zmagal z izidom 30:5. Kljub temu naš predstavnik v kategoriji do 65 kilogramov ni bil razočaran: »Rus je bil enostavno predober. Dejstvo je, da za razliko od prvih dveh, s tretjim dvobojem ne morem biti zadovoljen. Imel sem dober žreb. Vzdušje na evropskem prvenstvu je bilo izjemno. Podpora našega strokovnega vodstva pa odlična«. Brez velikih možnosti za napredovanje je bila trojica Slovencev, ki je tekmovala v soboto. Lin Kovačič je po zmagi proti Srbu Stefanu Stojanoviću (19:4) izgubil proti Hrvatu Saši Mišljenoviću (18:27) in prvenstvo končal na odličnem devetem mestu. Nemanja Vasić je s 7:27 izgubil proti Francozu Lucasu Mulletu, Ano Ranđelović pa je z veliko razliko (29:1) premagala kasnejša evropska prvakinja Katarina Kraisnik iz Bosne in Hercegovine. »Zelo sem zadovoljen z odvijanjem nedeljskega tekmovanja. Leon je imel v Rusu enostavno premočnega nasprotnika. Pred tem so mu odlično uspevali udarci z roko. Larisa je po dveh rundah vodila, tretjo je za las izgubila. Vedeti morate, da so na evropskem prvenstvu prvič uporabljali elektronske čelade z vizirjem, na katerem so prav tako senzorji. Dejansko je sedaj elektronika tista, ki določi, ali je bil udarec dovolj močan in natančen, ali pa ne. Zato ni več kartonov in dvoboji potekajo hitreje. Da se udarec prizna, je treba dovolj močno udariti. Načeloma sem zadovoljen tudi z ostalimi našimi kadeti. Vsi so pokazali vse svoje znanje. Domen je bil soliden, zelo temperamenten. Nekateri so imeli smolo z žrebom (Ana, Lucija). Lin je premagal Srba, nato pa izgubil proti Hrvatu. Dobro se je »tepel« tudi Nemanja«, je na kratko ocenil nastope v Budimpešti naš selektor Tomaž Zakrajšek.

Kadeti – kategorija do 49 kilogramov

1. mesto – Igor Iakovlev (Rusija), 2. mesto – Wassil Kheribi (Francija), 3. mesto – Emre Tepe (Nemčija), 3. mesto – Omer Yasin Orhan (Turčija), 9. mesto – Lin Kovačič (Slovenija)

Kadeti – kategorija do 53 kilogramov

1. mesto – Ilia Danilov (Rusija), 2. mesto – Ivan Arbuzov (Rusija), 3. mesto – Daniil Paliakou (Belorusija), 3. mesto – Filippos Kounoupas (Grčija), 17. mesto – Nemanja Vasić (Slovenija)

Kadeti – kategorija do 57 kilogramov

1. mesto – Lorenzo Glaviano (Italija), 2. mesto – Roman Parkhomenko (Ukrajina), 3. mesto – Sergei Reshetnikov (Rusija), 3. mesto – Sotirios Michopoulos (Grčija)

Kadetinje – kategorija do 44 kilogramov

1. mesto – Roja Rezaie (Nemčija), 2. mesto – Valeriia Romanova (Rusija), 3. mesto – Irina Meshcherekova (Rusija), 3. mesto – Tia Slovenc (Hrvaška)

Kadetinje – kategorija do 47 kilogramov

1. mesto – Katarina Kraisnik (BiH), 2. mesto – Vera Protsvetaeva (Ukrajina), 3. mesto – Esma Nur Ersoy (Turčija), 3. mesto – Sophia Efanova (Rusija), 17. mesto – Ana Ranđelović (Slovenija)

Kadetinje – kategorija do 51 kilogramov

1. mesto – Helena Kicema (Hrvaška), 2. mesto – Tania Maria Rache (Romunija), 3. mesto – Anfisa Lazareva (Rusija), 3, mesto – Antonia Ioannou (Grčija)

Najboljši posamezniki četrtega tekmovalnega dne

Kadeti – kategorija do 61 kilogramov

1. mesto – Matvei Shekhovtcov (Rusija), 2. mesto – Andreas Rodopoulos (Grčija), 3. mesto –Yevgeniy Kucherenk (Ukrajina), 3. mesto – Giuseppe Guarna (Italija)

1. mesto – Amran Liev (Rusija), 2. mesto – Andrea Riondino (Italija), 3. mesto – Valerii Tanasiuk (Ukrajina), 3. mesto – Elias Ibisi (Francija), 5. mesto – Leon Lenart Drašković (Slovenija)

Kadeti – kategorija nad 65 kilogramov

1. mesto – Vladyslav Dzoz (Ukrajina), 2. mesto – Michal Paczkowski (Poljska), 3. mesto – Nikola Ostojić (Srbija), 3. mesto – Dragos Marinescu (Romunija)

Kadetinje – kategorija do 55 kilogramov

1. mesto – Dimitra Sotiria Bitsikokou (Grčija), 2. mesto – Sasja Van Wanrooi (Nizozemska), 3. mesto – Magdalena Josifoski (Srbija), 3. mesto – Sara Nuzzo (Italija), 5. mesto – Larisa Lončarič (Slovenija)

Kadetinje – kategorija do 59 kilogramov

1. mesto – Liliia Khuzina (Rusija), 2. mesto – Juliana Lipatova (Ukrajina), 3. mesto – Yuliya Karnevich (Belorusija), 3. mesto – Sandra Stamevski (Srbija)

Kadetinje – kategorija nad 59 kilogramov

1. mesto – Anna Pekonkina (Rusija), 2 mesto – Aicha Odrago (Španija), 3. mesto – Aliah Angel Palma (Italija), 3. mesto – Nika Petanjek (Hrvaška)