Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Sprehod skozi zgodovino

Na spletni strani Svetovnega taekwondoja je zanimiva razpredelnica, v katero so po učinku razvrstili države, članice te športne organizacije. Kot kriterij so vzeli medalje, ki so jih borci in borke osvojili na olimpijskih igrah, svetovnih prvenstvih, tekmah za Veliko nagrado in Grand slam. Na vrhu kraljuje Južna Koreja, od koder so razširili taekwondo po vsem svetu. Njeni reprezentanti in reprezentantke so do danes osvojili kar 249 zlatih, 88 srebrnih in 100 bronastih medalj. Na drugem mestu je Kitajska, ki pa je v svetovnem vrhu le zadnji dve desetletji. Na omenjenih štirih tekmovanjih so Kitajci osvojili 53 zlatih, 41 srebrnih in 58 bronastih medalj. Na lestvici sledijo štiri evropske države – Velika Britanija, Španija, Rusija in Turčija. Britanci, ki so vseskozi blizu svetovnemu vrhu imajo v svoji zbirki 36 zlatih, 47 srebrnih in 46 bronastih medalj. V veliki deseterici so še Iran, Tajska, Kitajski Tajpej in ZDA. Slovenija je do danes osvojila štiri medalje. Srebrno in tri bronaste. Zanjo sta jih priborila Ivan Trajković in Franka Anić. Do edine srebrne je prišel Trajković leta 2018 na Veliki nagradi Rusije. Bronaste pa je prispeval na Veliki nagradi Maroka leta 2017, ko je do medalje enakega leska prišel še na svetovnem prvenstvu v Južni Koreji, ter na svetovnem prvenstvu leta 2013 v Mehiki. V Mehiki se je do tretjega mesta prebila tudi Franka Anić. To prvenstvo je bilo, kar se slovenskega učinka tiče, tudi najbolj produktivno. Ni veliko manjkalo, da bi bilo še bolj, saj je v polfinalu Pueble Trajkovića po rezultatu 0:0 s sodniško odločitvijo premagal Gabonec Obame, medtem ko je Anićeva polfinale proti Francozinji Niare izgubila z 0:2. Tudi v Muju, leta 2017 ni veliko manjkalo, da bi se Trajković uvrstil v finale. Tam ga je s 13:15 zaustavil Nemec Bachmann, ki je nato v tesnem finalu ugnal še Rusa Larina. Zavoljo teh štirih medalj, je Slovenija uvrščena na 55-to mesto. Za njo boste na lestvici našteli še 160 držav. Kar se tiče držav iz naše soseščine, je na 13. mestu Srbija (14, 11, 19). Hrvaška je 15-ta. (11, 14, 48). Italija zaseda 16. mesto (11, 7, 24), Madžarska pa 24-to. (4, 2, 3). Taekwondo spada z 215-imi članicami med najbolj številne športne zveze na svetu.